Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Zázračné včelí produkty

Publikováno: 22.11.19
Počet zobrazení: 727
  Autor článku: Markéta Kohoutková
Podpoří imunitu, utiší symptomy přechodu či zvýší plodnost žen i mužů.
 

S krátícími se dny a klesající teplotou strmě roste spotřeba medu nejen v českých domácnostech. Většina lidí se po něm začne shánět okamžitě poté, co ucítí první zaškrábání v krku. Nejen med, ale i další včelí produkty ovšem blahodárně působí i na celou řadu dalších zdravotních obtíží počínaje opary a konče civilizačními nemocemi. Například mateří kašička je velmi vyhledávanou ženami v přechodu, neboť jim pomáhá bojovat s nepříjemnými klimakterickými symptomy. Mladší ženy i muži toužící po dítěti zase mohou využít jejích schopností podpořit plodnost obou pohlaví.

Sladký zlatavý zázrak provází lidstvo již po celá staletí. Soudě podle jeskynních maleb nalezených ve Španělsku vybírali med z včelích úlů již naši předkové ve střední době kamenné. Jeho výborných léčebných vlastností hojně využívali staří Egypťané, Řekové i Číňané, zejména v ošetřování vnějších poranění a léčbě žaludečních potíží i horeček. My jej obvykle známe jako skvělý podpůrný prostředek při nachlazení, zvláště bolestech v krku a kašli. Studie například potvrdily, že med dokáže potlačit kašel ještě lépe než běžně dostupné léky proti kašli s účinnou látkou dextromethorfanem.

Antioxidant, prebiotikum a bojovník s bakteriemi
Díky svým antioxidačním vlastnostem i prebiotickým účinkům med rovněž skvěle podporuje imunitu, takže slouží jako prevence onemocnění, případně zkracuje průběh nemoci. Kromě řady vitamínů jako vitamínu C, riboflavinu (vitamín B2) či niacinu obsahuje med rovněž aminokyseliny a řadu minerálů, například vápník, hořčík, mangan, draslík, fosfor nebo zinek. Med také přispívá k prevenci civilizačních chorob, jakými jsou například kardiovaskulární nemoci. Obsahuje látku acetylcholin, která rozšiřuje drobné cévy, a tím snižuje krevní tlak. Při denním užívání medu klesá hladina tuku v krvi, zvláště takzvaného špatného cholesterolu. Velmi silné jsou u této lepkavé dobroty antibakteriální vlastnosti – med dokáže zlikvidovat desítky bakterií včetně Escherichia coli nebo bakterií rodu Salmonella. Manukový med původem z Nového Zélandu dokonce dle výzkumu tamních vědců dokáže porazit stafylokoky i Helicobacter pylori, což je bakterie zodpovědná za vznik žaludečních vředů.

Propolis oceníte především na kůži
Vedle medu jsou lidskému zdraví nadmíru prospěšné i další včelí produkty, zejména mateří kašička nebo propolis. Propolis se užívá především zevně na celou plejádu obtíží: hojí popáleniny či drobná poranění kůže, léčí opary, paradentózu či afty, odstraňuje bradavice, pomáhá při atopických ekzémech, lupénce nebo zánětech dásní. Vnitřně léčí záněty žaludeční a střevní sliznice či močových cest. Skvělé vlastnosti má rovněž mateří kašička. Ta obsahuje celý komplex vitamínů B, přičemž některé vitamíny této řady v ní dosahují velmi vysokých koncentrací. Ve stopovém množství obsahuje také vitamíny C, A, E a D a dále také látky potlačující rozmnožování bakterií a virů, aminokyseliny či minerální látky, jako například draslík, sodík, vápník, železo nebo zinek. Mateří kašička stimuluje látkovou výměnu, normalizuje krevní tlak, posiluje cévní systém a má pozitivní vliv na srdce a imunitu.

Proti návalům i úzkosti a osteoporóze bojuje mateří kašička
V současné době je mateří kašička hojně vyhledávaná ženami v přechodu, kterým pomáhá bojovat s četnými projevy menopauzy. „Mateří kašička pomáhá srovnat hladinu estrogenu, jelikož obsahuje takzvané fytoestrogeny, které jsou ženským hormonům podobné. Včelí produkty potlačují nepříjemné projevy menopauzy, jakými jsou například známé návaly horka a potu, bušení srdce, náladovost nebo únava. Prokázán je také její pozitivní vliv na udržení kostní hmoty, což z ní činí velmi vhodnou prevenci obávané osteoporózy,“ uvádí renomovaný gynekolog Pavel Turčan. Letošní studie japonských odborníků prokázala i blahodárné působení mateří kašičky na bolesti zad či úzkosti, což jsou další časté symptomy žen během přechodu a po něm. Mateří kašičku mohou ženy svému tělu dodat například díky kvalitním doplňkům stravy, jako jsou produkty Sarapis Plus nebo Sarapis Soja, které kromě ní obsahují i včelí pyl – též výborný antioxidant s pozitivním působením na kardiovaskulární systém.

Včelí pyl a mateří kašička podpoří snahu o dítě
Včelí produkty vedle všech výše zmíněných benefitů pomáhají též zlepšovat ženskou i mužskou plodnost. Fytoestrogeny v mateří kašičce u žen snižují hladinu mužských pohlavních hormonů a vyrovnávají hormonální nerovnováhu. „Mateří kašička sama o sobě také stimuluje činnost vaječníků u žen a zlepšuje životaschopnost spermií u mužů. Plodnost příznivě ovlivňuje i včelí pyl, který u žen opět působí na funkce vaječníků, u mužů pak zvyšuje hladinu testosteronu,“ doplňuje gynekolog a z doplňků stravy pro muže doporučuje například produkt Fertilan s obsahem mateří kašičky.

Autor: Markéta Kohoutková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: