Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Internetové kalkulačky energií jsou mnohdy záměrně nepřesné

Publikováno: 8.01.20
Počet zobrazení: 1251
Autor: Kateřina Brádková
Lidé se pak mylně domnívají, že s novým dodavatelem ušetří.

Většina dodavatelů elektřiny a plynu nabízí na svých webových stránkách kalkulačku, která vám spočítá výhodnou cenu jejich elektřiny. Jak to, že je cena na dodavatelově webu často tak výhodná?
Důvod bývá většinou skrytý v tzv. orientační kalkulačce. Ta je pohodlná, neboť pro výpočet nepotřebujete znát svoji aktuální roční spotřebu, distribuční sazbu ani hodnotu jističe. Tedy údaje, které člověk běžně v hlavě opravdu nenosí. Jenomže výsledek takové kalkulačky je následně také pouze orientační. A jak to tak bývá, je orientační směrem k co nejnižší ceně, takže se mnoho zákazníků jednoduše chytí a domnívá se, že s novým dodavatelem ušetří. Ale realita skutečné spotřeby a následných skutečných plateb je jiná.

Stejné zadání, ale rozdílné výsledky
Do kalkulačky se obvykle zadává typ bydlení (dům nebo byt) a způsob spotřeby elektřiny, nejčastěji svícení, vaření, ohřev vody, vytápění a případně tepelné čerpadlo. Kalkulačka následně tyto hodnoty sama převede na distribuční sazbu, spotřebu a hodnotu jističe. Tedy údaje nezbytné pro výpočet ceny elektřiny. Tento převod by měl být nastavený tak, aby co nejblíže odhadl spotřebu zákazníka.
„Jaké hodnoty ale zvolí, záleží čistě na společnosti, která kalkulačku provozuje. Často se tak můžeme setkat se situací, že kalkulačka pro zadaný typ spotřeby počítá s výrazně nižší než reálnou spotřebou nebo jinou hodnotou jističe. A tím pádem samozřejmě nabídne výhodnější cenu,“ říká Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS.

A jaké další triky se používají?
Dalšími triky provozovatelů kalkulaček jsou z jejich strany chytře vymyšlená zadání dalších hledisek jako je například využití nejdražších tarifů konkurence pro kalkulace. Většina dodavatelů totiž nabízí i jiné levnější tarify. Na druhé straně pak u výsledné spočítané ceny nového kalkulovaného dodavatele často vypadne na první pohled omračující výhodná suma ročních plateb. V rámci této ceny započítá například provozovatel kalkulačky slevu pro první rok, takže se cena jeví na první pohled jako velice výhodná. Zákazník po čase ale s nemilým překvapením zjistí, že pokud má například smlouvu na tři roky, tak druhý a třetí rok zaplatí podle smlouvy výrazně více, než rok první, který získal se „slevou“.

Jak se nenechat napálit?
„Při kalkulacích a hledání výhodnějších dodavatelů energií doporučuji být dobře seznámen s těmito vlastnostmi kalkulaček a triky dodavatelů. A zejména pak zadávat vždy co nejpřesněji výši své spotřeby a hodnotu jističe, “ říká Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS a dodává: „Také se vyplatí zkontrolovat si správnost výpočtu ceny na stránkách Energetického regulačního úřadu, který je nejdůvěryhodnějším zdrojem v této oblasti.“

Autor: Kateřina Brádková;Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: