Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Babička vaří s fantazií a z tradice.
Milé babičky a milí dědečkové. Hledala jsem pro Vás recepty, které jsou jednoduché, zdravé a samozřejmě, že chutné. Tak, jak stoupají ceny potravin, stoupala i moje touha najít recepty, které by mi vyhovovaly, to znamená, rychlé, chutné, jednoduché a zdraví prospěšné. Povedlo se mi to? Tyto recepty, které Vám nyní píši, jsou ze staré kuchařské knihy.
Tak a budeme vařit a podávat jídlo ve třech chodech, protože si myslím, že se u vás rádi najedí i vnoučátka a právě pro ně mám připraveny recepty na mlsání, až zdolají předchozí chody. Někteří mají ten názor, že se dětem nemá dávat moučník a zvykat ho na mlsotu. Ale kontruji, že děti jsou mlsné jaksi od přírody. Ve sladkém je skrytá energie, ale nesmí se to samozřejmě přehánět. Takový pěkný kousek na talířku není žádná pohroma a to v tom případě, že je to jednou za čas.
První chod.
Polévky.
Odjakživa se říkalo, že polévka je grunt, tedy základ všeho a ona je to asi pravda, protože se v ní vaří různá zelenina, dávají se do ní různé knedlíčky, kapání, nudličky a též samozřejmě maso.
Petrželová polévka.
Nejen petrželová nať, ale tako kořeny petržele v sobě skrývají bohatost vitamínů a stopových prvků. Do vývaru z kostí vložíme na kousky nakrájené 2-3 oloupané kořeny z petržele se lžičkou soli a vaříme. Až kořeny změknout, jemně je nožem rozetřeme, přidáme do růžova připravenou jíšku a necháme dobře povařit a zhoustnout, Polévku okořeníme pepřem a zelenou petrželkou, kterou jemně nasekáme. Polévku můžeme obohatit smetanou nebo mlékem, ve kterém jsme rozkvedlali 1 žloutek. Na zvláštní talířek dáme usmaženou nakrájenou housku nebo rohlík, aby si každý vzal podle chuti. Tato polévka se hodí i pro rekonvalescenty, nebo nemocné.
Polévka ze sušených hub.
Pokud vám zbyly sušené houby, můžete si uvařit velmi chutnou polévku. Hrst sušených hub vypereme ve vlažné vodě, dáme do hrnku do studené vody a necháme vařit. V jiném hrnku vaříme ve vodě kosti, játra a zeleninu. Vodu z měkkých hub odcedíme do té polévky. Houby pak na prkénku jemně usekáme.
Potom na 2 lžících sádla nebo másla dáme špetku kmínu, lžící nasekané zelené petržele, rozsekané houby, necháme je lehce zasmažit. Pak přidáme tolik mouky, abychom docílili tučnější jíšku. Tu zavaříme do odcezené polévky, necháme dobře povařit, zahoustnout. Polévku můžeme zjemnit smetanou s rozkvedlaným žloutkem. Taktéž k ní nabídneme osmaženou nakrájenou housku na zvláštním talířku. Ať si každý dá podle chuti. Tuto polévku každý dělá podle svých zkušeností a fantazii se meze nekladou.
Polévka játrová se smaženým hráškem.
Jsou děti, které se nad játry ošívají, a jsou lidé, které mají dobře připravená játra rádi. Je to takové trochu starobylé jídlo, ale pokud jsou játra k dostání, a jsou pěkná, proč to s nimi nezkusit.
Na kostky krájená játra (8-10 dkg) a všechna drobně nakrájená zelenina se dá na 2-3 lžíce sádla a nechá se do měkka dusit. Pak se přidá několik lžic strouhanky, necháme ji osmažit a pak se to vše zpracuje na jemnou kašičku, nebo umeleme na masovém strojku. Je třeba připomenout, že tato polévka se zalévá z výrarem z kostí a do tohoto vývaru se přidá kaše, kterou jsme buď zpracovali nebo umleli a necháme řádně povařit. Pak procedíme, okořeníme pepřem, muškátovým oříškem a pažitkou. Do polévky, kterou neseme na stůl, přidáme smažený hrášek nebo na nudličky nakrájenou usmaženou housku.
Podle mého názoru je na těchto polévkách sympatický vývar z kostí, který se ještě za mého dětství běžně dělal, než se připravovala polévka a rozhodně měla lepší chuť než magikostky, ale to je na každém, co si zvolí. Nejsem si jistá, za jsou lepší morkové kosti s tím, že by se dobře uvařený morek do polévky zapracoval. Taková polévka je pak hutná a pokud se dobře okoření, může snadno konkurovat druhému chodu.
Rajská polévka.
Tak, teď si říkáte, co to tady píšu, to snad každý umí uvařit. No, mám zkušenost, že ne každý, milé babičky a dědečkové, protože pravá rajská si vyžaduje jemný smysl pro koření. Důkazem bude můj recept.
Do litrového hrnku dáme 1 lžíci másla a jedni lžící jemně nakrájené cibule a necháme ji zažloutnout. Pak přidáme 4-5 rajských jablíček, 1 bobkový list, špetku tymiánu, 1 řebíček, 4 kuličky nového koření a 10 pepřů (tak praví recept). Taky se mi to zdá hodně, ale záleží také na tom, jak jste zvyklí kořenit. Všechno podusíme, až je z toho hustší kaše, pak nalijeme neplný hrnek vody, 1 lžící soli zasolíme a necháme dobře povařit. Ve zvláštním hrníčku vaříme 2 prostřední velikosti na kostičky nakrájené brambory a v jiném hrníčku 2–3 lžíce vyprané rýže. Do polévky přidáme 2–3 lžíce sádlové nebo máslové jíšky, necháme dobře povařit, procedíme polévku a přidáme uvařené brambory nakrájené na kostky a rýži. Do polévky můžeme přilit šálek smetany, do které jsme zamíchali lžičku mouky. Přisolíme podle chuti. Polévku můžete udělat i nakládaných rajčat a já bych rozhodně vyzkoušela i rajský protlak. Místo rýže můžete zvolit kroupy. Do polévky můžete zavařit i těstovinu a nakonec přidat polévkové koření maggi. Tato polévka je jak dělaná na různé fantazie vaření. V každém případě je velmi sytá a kombinace koření, které je vyzkoušeno v tomto receptu může i posloužit trávení. Asi bych ji nedoporučila pro děti, ale spíš bych ji nabídla vašim dědečkům.
Druhý chod.
Jak jsem se v úvodu tohoto článku přiznala, recepty pocházejí ze starých receptů a přesto jsem se rozhodla, že je pro vás zprostředkuji. Třeba by vás mohlo napadnout, jak recepty zmodernizovat či jim přidat chuť, na kterou jsou dnes lidé zvyklí nebo něco podle svého, abyste mohly vyrobit zase jiný originální recept. Takže, jdeme na to:
Kapustové karbanátky.
Kapustu paříme, vodu z ní hned slijeme, a pak ji v zasolené vodě nebo polévce do měkka uvaříme. Měkkou a uvařenou kapustu jemně rozsekáme, přidáme do ní celé vejce, větší špetku pepřem nového koření, jednu mléce, navlhčenou housku, lžíci drobně rozkrájeného špeku, lžičku usmažené cibulky, podle chuti ještě přisolíme a přidáme nastrouhanou housku v takovém množství, aby se daly vytvarovat pěkné karbanátky, které pak obalíme v mouce a prudce upečeme na sádle do růžova. Můžeme k nim podávat šunku, bramborovou kaši, co vás napadne. Vyzkoušela jsem je a jsou opravdu vynikající. Ovšem, můžete do těsta na karbanátky přidat cokoliv, co uznáte za vhodné. Jako přílohu bych volila i ve slupce uvařené brambory nebo krásně upečené hranolky v troubě. Výhodou je, že tyto karbanátky jsou rychle upečené, ale každý by měl zvážit, zda nebudou pro jeho trávicí trakt těžké. Kapustu každý nesnese. Já jsem je dělala z květáku a i z brokolice.
Houskové slaninové knedlíky.
Na rendlík dáme dvě vrchovaté lžíce na kostečky nakrájené slaniny a 6 na hrubší kostečky nakrájených housek a necháme v troubě usušit.
Mezitím si připravíme čtvrt listru mléka, dáme do něho dvě celá vejce, jeden žloutek, lžíci soli, dobře rozkvedláme, podlijeme tím vychladlou housku se slaninou a necháme přikryté poklicí asi hodinu nabobtnat, Pak k tomu přidáme ½ kg mouky a dobře propracujeme na těsto ne příliš tuhé, ani však ne řídké. Z těsta tvoříme kulaté placky asi velké jako dlaň, do jejich středu dáme náplň (dle vaší libosti, jinak se tam dává uzené maso, já dávám nasekanou šunku), placky zakulatíme do knedlíků a ve vroucí vodě je vaříme asi čtvrt hodiny. Uvařené knedlíky roztrhneme každý vidličkou uprostřed srovnáme je na horkou mísu, obložíme vařeným kyselým zelím a rozpáleným sádlem je pomastíme. To je teda hodně výživné jídlo, ale taky výborné. A hlavně je to jídlo rychlé a nedá se na něm nic zkazit.
Bramborové povidlové tašky.
Včera uvařené brambory (asi 60 dkg) rozstrouháme, přidáme k tomu 15 dkg mouky, 1 lžičku soli a 4 dkg másla nebo sádla, které v mouce nejdříve rozdrolíme, jedním vejcem to vše spojíme, které dobře zpracujeme a necháme chvíli odpočinout. Pak těsto vyválíme na pomoučněném vále na stéblo silně, nakrájíme z něho čtverce, plníme je uprostřed tuhými povidly nebo tvarohem, kraje přeložíme do trojhranu a prsty přitiskneme, aby se těsto spojilo a vaříme asi 7-10 minut. Uvařené mastíme sádlem, sypeme osmaženou strouhanou houskou.
Třetí chod.
Piškotové rohlíčky.
Ze 4 bílků a několika zrnek soli ušleháme sníh. Když je skoro tuhý, za stálého šlehání přidáme 5 dkg cukru. Žloutky třeme zvlášť na míse s 2 dkg cukru a trochou citronové kůry. Když je bílek pevně s cukrem zašlehaný, přidáme utřené žloutky a vařečkou zamícháme zlehka 8 dkg mozky. Těsto dáme do pytlíku a hladkou trubičkou děláme na plech, pomazaný máslem a moukou posypaný rohlíčky, které nahoře ocukrujeme a dáme do dobře prohřáté trouby upéci 10–15 minut. Upečené nože, přiřízneme, aby byly stejné, 2 slepíme meruňkovou marmeládou a nahoru též 1 rohlíček tu a tam kápneme zavařeninu. Můžeme doplnit polevou.
Medové ořechové řezy.
7 dkg medu necháme na okraji plotny rozehřát. Ušleháme ze tří bílků tuhý sníh, do kterého zašleháme 20 dkg práškového cukru. Do toho nalejme rozehřátý med a půl hodiny třeme. Pak do toho vsypeme ze 40 ořechů rozsekaná jádra, dobře promícháme a natřeme na oplatky nožem v teplé vodě máčeným. Rukou též máčenou vše urovnáme, přikryjeme oplatkami, zatížíme prkénkem a druhý den krájíme z toho řezy.
Autorka: Irena Novotná
Zdroj: Rodinný archiv.