Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Za rakovinu může z třetiny nezdravá strava

Publikováno: 25.02.20
Počet zobrazení: 626
Autor: Veronika Vágnerová
Světový den boje proti rakovině připadl na 4. února. Cílem dne je zvýšit všeobecné povědomí o zákeřné nemoci a upozornit, jak důležitý vliv má životní styl na případný vznik rakoviny.

V současnosti je toto onemocnění nejčastější světovou příčinou úmrtí. V České republice rakovinou každoročně onemocní asi 100 000 lidí, každý čtvrtý podlehne. Podle posledních poznatků se nejčastěji objevují kožní nádory.
Veliký vykřičník visí nad karcinomy tlustého střeva a konečníku, které každoročně zasáhnou přes 8 000 pacientů. Příčina onemocnění je až z třetiny způsobena nezodpovědným stravováním a životním stylem. Světový den boje proti rakovině upozorňuje na důležitost prevence, která je podle všeho stále nedostatečná. Iniciuje ho nevládní organizace UICC (Union for International Cancer Control) a její partnerské organizace, kterých je po celém světě více než 800.

Příčinami vzniku karcinomu jsou nejen genetické předpoklady, znečištěné životní prostředí nebo přibývající věk. Přibližně 35 % bývá způsobeno nevhodným životním stylem, například obezitou, nízkou konzumací ovoce a zeleniny, stresem, pitím alkoholu, kouřením a nedostatkem pohybu. Proto se vyplatí onemocnění aktivně předcházet prevencí, a to dodržováním preventivních prohlídek a nutričně vyváženým stravováním. Důležitá je strava bohatá zejména na vlákninu, kterou jí Češi pouze polovinu dávky doporučené Světovou zdravotnickou organizací WHO. „Při výběru bychom měli upřednostňovat celozrnné výrobky, žitný chléb a zařazovat i jiné druhy obilovin než tradiční pšenici například jáhly, oves nebo žito. Také se snažit denně sníst pět porcí zeleniny a ovoce,“ vysvětluje garantka nezávislé iniciativy Vím, co jím a piju dietoložka Karolína Hlavatá. Dobrým pomocníkem při výběru vhodných potravin je logo Vím, co jím a piju. Sleduje množství rizikových živin – trans mastných kyselin, nasycených mastných kyselin, soli, přidaných cukrů a i vlákniny.

Konzumace vlákniny je doporučena v množství alespoň 25 g denně. Alespoň třetinu by měla tvořit tzv. rozpustná vláknina. Tu najdeme v zelenině, ovoci, ořechác a semenech. Vláknina obecně příznivě ovlivňuje funkci trávicího systému i metabolické regulace, například metabolismus krevního cholesterolu. Spolu se snížením konzumace alkoholu – zejména piva – a spotřeby živočišných tuků představuje zvýšení příjmu vlákniny jeden z důležitých prostředků vedoucí ke snížení rizika vzniku nádorů tlustého střeva.

Nesmírně důležité jsou i pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, které případný karcinom odhalí. Úspěšnost léčby je závislá na včasném zahájení léčebného programu.

Autor: Veronika Vágnerová; Foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: