Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak mne očkovali. Letmý postřeh

Publikováno: 1.06.21
Počet zobrazení: 683
Autorka článku: Irena Novotná
Jedinou dobrou myšlenkou, která mne napadla, byla všechno dát dopořádku v mém životě, splnit nutné úkony a udělat doma pořádek i ten mezi blízkými. Názory na očkování stejně psali přeživší nebo ti, co tomu rozuměli, ale nezkusili.

Jednou, asi před týdnem mi říkala jedna babička, která bydlí v naší ulici a já se s ní často vídám na nákupech a někdy v kostele: „Děvenko, to všechno je Boží trest. Lidi už dělali taková neřádstva, že se už na to nemohli tam, a ukázala ukazováčkem k nebi – dívat.“ Nebe bylo lehce zatemnělé a po dešti. Slyšela jsem zpívat ptáky ze zahrady a vnímala jsem tu vůni květnových dnů. Ale přeci v pozadí mé mysli byla nejistota, nevím proč, vždyť se člověk má podřizovat řádům, které jsou dobré pro tento svět a s tím i pro něho samotného, když je sám člověk nejen součástí stvoření, ale určený jako jeho správce. Asi bídný správce, když je na světě tolik takových dní a lidí, kteří v nich podstupují různé nepříjemné věci, aby na ty nepořádky nemusel doplácet odevzdáním svého vzácného daru – života.

Ta hodná babička měla takový rozechvělý hlas a když mluvila o Božím trestu, objasnila mi tu záhadu úsloví „Jak v nebi, tak i na zemi“. Eliade přeci napsal tu skvělou knihu – O věčném návratu – a já jsem o tom psala seminární práci za šest kreditů před týdnem. Blíží se konec jarního semestru a mou hlavní starostí bylo dokončit všechny úkoly a připravit si přednášky – protože co kdyby to, co se píše na Internetu a co si myslí asi hodně babiček a dědečků, to s tím trestem shůry byla pravda?

Do očkovacího centra jsem se nepřihlašovala, ale využila jsem možnost se zapsat k mému lékaři, který mne zná líp, než se znám sama. On zná tajemství mého života a i svých pacientů a ví, co je dobře a co špatně, a to je vzácnost v dnešní době, jak to tak delší dobou pozoruji. Když mi zavolali, že mám tři dny na rozmyšlenou, zda se dám očkovat, probrala jsem to s celou rodinou a tím jsem napomohla i jejich rozhodování, protože ty všechny názory z médií vzbuzovaly velké pochybnosti o účinnosti i bezpečnosti očkování a možných fatálních rizicích. Moje maminka byla vyděšená, když jsem se rozhodla, že se očkovat dám a teď to mám za sebou. Čekají mě zkoušky a přednáška na o vlastním bádání o starověku a jeho právu, tedy řádu a pořádku, jak se líbí bohům. Ty tři dny mne poučily opět o tom, že člověk nemá nic odkládat a doufat, že tím odkladem něco změní a že se nestane to, co nechce. Co by na to řekl Sókrates?

Naší době chybí moudrost, zdravé rozvažování, umění volby mezi dobrem a zlem a místo, aby lidé rozvažovali o tom, co je dobro, meditují nad zlem jako ti manichejci a sófisté, nositelé moderny a rušitelé tradic a bořitelé dobrých, rozumných myšlenek o světě. Však to v konci Athén schytali jako viníci všech pohrom. Dějiny nás varují, ale neučí rozumu, protože je osobním darem, nikoliv daností. Osobní rozhodování záleží na naší zralosti o správném uvažování o i tom, co je dobře a ne na tom, co si kdo myslí, protože nemusí být zralý natolik. aby měl tu způsobilost ovlivňovat druhé, i když vypadá moudře a má tu moc veřejné řeči, je to jeho věc a osobní odpovědnost, co vysílá do éteru. A my už víme, jak je snadné vnést mezi lidi zlobu, násilí a pochybnosti o sobě samém, zda se umím rozhodovat tak, aby to bylo dobře. Horší než Covid je podléhat rozeseté nenávisti, mezi námi a zlobě, ztráta smyslu pro řád a pořádek a na to vakcínu nikdo nevymyslí.

Této nemoci se musíme zbavit a žít svůj osobní život v pevném přesvědčení, že víme, co je prospěšné a co nám škodí. Největším nepřítelem je podléhat strachu, že se rozhodnu špatně a že neuvěřím, co mi říká můj rozum a ne třeba Bill Gates, kterému neudělili Nobelovu cenu míru a tak se snažil. Uvažovala jsem o tom, co vlastně předáváme naší nové generaci, vždyť má plné právo na vědění a objevování světa skrytého v moudrých knihách zastrčených v regálech knihoven, na které padá prach našeho nemoudrého času. Můj šestiletý vnouček se ptal „Proč jsme tady?“ Tak trochu mi vyrazil dech. Možná že jednou, když o tom bude přemýšlet, tu otázku zodpoví ve své disertační práci. Nebo zná někdo z Vás odpověď? Třeba tu, že jsme byli stvoření k tomu, abychom byli správci stvoření v celém jeho rozsahu. A to není snadné, protože za selhání v této roli jsou předurčeny sankce.

…..Tak to bylo s mým očkováním. Přeji Vám všechno to nejlepší, co Vás může potkat – zdraví, láska, štěstí a dny plné krásných zážitků z toho, že přichází měsíc červen, jeden z těch nejpěknějších….

Autor: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: