Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...
Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...
Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...
Důchodci a senioři na Facebooku:
Vaše komentáře
Celkem 5 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)
Nárok na přiznání, výpočet a výplatu důchodu upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění. Podle tohoto zákonného předpisu vzniká Vaší manželce nárok na starobní důchod z českého důchodového pojištění dosažením důchodového věku, podle Vašeho sdělení tedy zhruba za 3 roky. Pro nárok na důchod a jeho výplatu je kromě podmínky dosažení potřebného věku nutno splnit i podmínku potřebné doby pojištění v délce nejméně 25 let (při dosažení věku 65 let stačí 15 let). Splněním těchto dvou zákonných podmínek vzniká nárok na starobní důchod bez ohledu na skutečnost, že v době vzniku nároku bude trvalý pobyt a případný výkon další výdělečné činnosti mimo území České republiky.
V souvislosti s Vámi uváděným předpokládaným vystěhováním z České republiky je pro Vaše budoucí důchodové nároky podstatné, zda případná další výdělečná činnost bude vykonávána ve smluvní cizině nebo v nesmluvní cizině, což z Vašeho podání není zřejmé. Proto další informace podáváme v obecné rovině nejprve ve vztahu ke smluvní cizině a následně ve vztahu k nesmluvní cizině.
Nezíská-li pojištěnec potřebnou dobu pojištění bez přihlédnutí k zahraničním dobám pojištění, přihlíží se pro účely získání nároku na důchod k dobám pojištění získaných v kterémkoli členském státě EU nebo ve státě, s nímž má Česká republika uzavřenu smlouvu o provádění sociálního zabezpečení, v tzv. smluvním státě. V těchto případech získá pojištěnec nárok na dílčí důchod, jehož výše odpovídá době pojištění získané podle českých právních předpisů.
Pokud pojištěnec potřebnou dobu pojištění získá bez přihlédnutí k zahraničním dobám pojištění a po vystěhování z ČR do vzniku nároku na důchod podle českých právních předpisů vykonává výdělečnou činnost ve smluvní cizině, bude výpočet důchodu proveden dvojím způsobem. První alternativní výpočet spočívá v tom, že se nejprve přihlédne výhradně k dobám pojištění evidovaným českým nositelem pojištění. Ve druhém výpočtu se přihlédne i k dobám pojištění oznámeným zahraničním nositelem pojištění s tím, že pokud tato druhá alternativa je pro pojištěnce výhodnější, přizná se tzv. dílčí důchod. Zahraniční nositel pojištění recipročně provede tytéž alternativní výpočty za evidované doby pojištění ve smluvní cizině s přihlédnutím k dobám pojištění v České republice a přizná rovněž dílčí důchod ve výši době pojištění ve smluvní cizině odpovídající.
Pokud se vystěhujete do státu, který není členským státem EU a Česká republika neuzavřela s tímto státem smlouvu o provádění sociálního zabezpečení, jedná se o nesmluvní cizinu. Do budoucích důchodových nároků je možno v tomto případě hodnotit pouze dobu pojištění evidovanou u českého nositele pojištění.
Nezíská-li pojištěnec při dosažení důchodového věku potřebnou dobu pojištění bez přihlédnutí k dobám pojištění v nesmluvní cizině, nárok na důchod z českého důchodového pojištění nevznikne.
Pokud pojištěnec při dosažení důchodového věku potřebnou dobu pojištění získá bez přihlédnutí k zahraničním dobám pojištění a po vystěhování z ČR do vzniku nároku na důchod podle českých právních předpisů vykonává výdělečnou činnost v nesmluvní cizině, bude důchod přiznán ve výši odpovídající délce doby pojištění výhradně v ČR.
Ve Vašem konkrétním případu by se jednalo (pokud se nesmluvní ciziny týká) o 3 roky, které by nebyly zahrnuty do tzv. rozhodného období, ze kterého se důchod počítá, přičemž by došlo ke snížení výše důchodu z důvodu, že 3 roky před dosažením důchodového věku by nebylo možno vykázat dobu pojištění ani dosažené příjmy započitatelné do vyměřovacího základu. V těchto případech je možno vzniklou situaci řešit dobrovolným důchodovým pojištěním.
K převzetí přihlášky, kterou je nutno podat a vedení evidence o dobrovolném důchodovém pojištění je příslušná okresní (v Praze Pražská) správa sociálního zabezpečení podle místa Vašeho trvalého pobytu. Ăčast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná podle ustanovení § 6 odst. 1 písm. c) shora citovaného zákona o důchodovém pojištění i z důvodu výdělečné činnosti v cizině po 31.12.1995. Sazba pojistného dobrovolné účasti na důchodovém pojištění činí 28 % z vyměřovacího základu, v roce 2009 to je 1 649 Kč. Tato částka odpovídá měsíčnímu vyměřovacímu základu 5 889 Kč.
Odpověď zaslala ČSSZ
http://
31.07.2009 18:13 Réba
Mám dotaz. Manželka má tři roky do důchodu, ale chtěli bychom odstěhovat do zahraničí, má tam maminku. Starat se oni a zároveň tam zbytek let oddělat. Jde to nebo by přišla o důchod za to, co tady odpracovala. A jak by to bylo s těmi zbyvajicími roky, co bychom tam dělali? Děkuji Reba
00.00.0000 00:00 Hana Ulrichová
V srpnu letošního roku odcházím do důchodu.Je možné pobírat důchod a zároveň dále pracovat?
00.00.0000 00:00 Správce
Tyto konkretní informace by měl vždycky poskytovat samotný zaměstnavatel. Zkusíme se ještě informovat po alternativním zdroji těchto informací a co nejdříve odpovíme.
S pozdravem Správce portálu
00.00.0000 00:00 Jiří Skácel
V současné době jsem bez zaměstnání. Pro zhodnocené mé celkové situace bych potřeboval výpis o průběhu zaměstnání a výši příjmů za jednotlivé odpracované roky.
Prosím o radu, kde a případně jakým způsobem tyto informace získat
Děkuji za vyřízení
Jiří Skácel
r.č. 491103/037
bytem Brno, Sevastopolská 10
Zanechte komentář: