Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

50 otázek a odpovědí k novým pravidlům na silnici

Publikováno: 23.08.06
Počet zobrazení: 14905

Víte, kdo odpovídá za nepřipoutaného pasažéra v autě? A co dělat, když vám policisté připíšou trestné body a vy s tím nesouhlasíte? Čtěte odpovědi na nejčastější otázky, které se týkají nového silničního zákona.

Alkohol

1. Jaký trest čeká řidiče, u kterého bude zjištěn alkohol?
Záleží na naměřeném množství. Největší novinkou je fakt, že přistižený opilec za volantem může jít i před soud a hrozí mu až jeden rok odnětí svobody. A to i v případě, že nezpůsobil havárii. Viditelně opilí řidiči kromě toho dostanou 7 trestných bodů, rok až dva si nezařídí a zaplatí pokutu až 50 tisíc korun. Šest bodů, zákaz řízení až na rok a pokutu až 20 tisíc korun dostane ten, kdo bude mít více než 0,3 promile alkoholu. Menší množství je za tři body, 10 až 20 tisíc korun a zákaz řízení na půl roku až rok. Tyto tresty se vztahují i na jízdu pod vlivemjiných návykových látek, například marihuany.

Autosedačky

2. Musím děti vozit v autosedačce?
Děti do hmotnosti 36 kilogramů a do výšky 150 centimetrů musí cestovat upoutány v autosedačce nebo v takzvané kolíbce či podsedáku. Výjimky platí pouze pro auta bez pásů a pro přepravu většího počtu dětí například do školy nebo na sportovní utkání.

3. Máme auto, které nemá bezpečnostní pásy. Můžeme v něm vozit děti?
Děti, kterým je méně než tři roky, v takovém autě cestovat nesmějí. Starších dětí lze do 1. května 2008 vozit víc, než je v autě sedadel. Děti však musí být na zadním sedadle a řidič nesmí jet po dálnici nebo rychlostní komunikaci.

4. Naše auto má bezpečnostní pásy jen vpředu. Jak máme vozit děti?
Dítě mladší než 3 roky můžete vézt jen na sedadle spolujezdce v autosedačce, k jejímuž uchycení lze využít bezpečnostní pás. Děti starší 3 let můžete vozit na zadních sedadlech nepřipoutané. Platí zde však stejná výjimka jako v předchozí otázce.

5. Máme tři děti, ale na zadní sedadla našeho staršího vozu, vybavená bezpečnostními pásy, se tři autosedačky nevejdou. Jak máme postupovat?
Jestliže je zadní sedadlo vybaveno třemi pásy, musíte je v každém případě použít. Není však nutné mít vzadu tři autosedačky. Stačí v nich mít dvě menší děti a jedno (starší než 3 roky) připoutané jen bezpečnostním pásem. Můžete využít i variantu, kdy si jeden dospělý sedne dozadu, připoutá se bezpečnostním pásem a třetí dítě bude uchycené v autosedačce na místě spolujezdce.

6. Vozíme děti do školy a o víkendu i na sportovní utkání. Pro všechny autosedačky nemáme a ani se do auta nevejdou. Co máme dělat?
Na takovou situaci novela silničního zákona pamatuje. V autě, ve kterém se přepravují děti do mateřských a základních škol nebo na sportovní, kulturní nebo společenské akce, mohou být nepřipoutané. Nesmí jim však být méně než tři roky a řidič smí jet rychlostí maximálně 70 kilometrů za hodinu. Pokuty ani trestných bodů se v takovémpřípadě obávat nemusíte.

7. Jaký trest mi hrozí, když nepovezu dítě v autosedačce?
Za tento přestupek vždy odpovídá řidič auta – dostane dva trestné body a buď pokutu až 2500 korun ve správním řízení, nebo 2000 korun na místě přestupku.

8. Jsem taxikář a občas vozím i děti. Musím si kvůli nim pořídit autosedačku?
Taxíky mají v používání autosedačky výjimku pouze při jízdě v obci. Při výjezdu za hranice města či vesnice platí i na taxislužbu stejná pravidla jako pro běžný automobil.

Autoškola

9. Čekají mě závěrečné testy v autoškole. Jak budou nyní vypadat?
Všichni, kteří budou skládat zkoušky v autoškole, musí počítat s tím, že se testy budou dělat na počítačích. Čeká je pětadvacet otázek, za které mohou získat 50 bodů. Jestliže chtějí uspět, musí získat alespoň 43 bodů. Na praktické zkoušce z jízdy a údržby vozidla se nic nemění. Nová forma testů znamená i to, že si je studenti autoškol budou muset platit. K ceně kurzu tak musí připočítat ještě 700 korun navíc. Pokud žák u některé části zkoušky neuspěje, má možnost skládat vždy nejdříve po 7 dnech reparáty. Ty si však musí znovu hradit. Písemný test stojí 100 korun, praktická jízda 400 korun a zkouška z údržby vozu 200 korun.

Cyklista

10. Musím mít helmu, kdykoliv sednu na kolo, i když si třeba vyjedu po polní cestě jen do lesa?
Povinnost používat cyklistickou helmu se vztahuje na cyklisty do osmnácti let při jízdě na silnici, polní a lesní cestě i cyklostezce. Mladistvému cyklistovi, který pojede bez helmy, hrozí pokuta na místě do výše 2000 korun. Ve správním řízení v rozmezí 1500 až 2500 korun. Povinnost mít na hlavě helmu se nevztahuje na děti, které jsou na kole převáženy v sedačce.

11. Může cyklista získat trestný bod?
Ne, cyklista nemůže dostat trestné body ani v případě, že má řidičský průkaz. Na cyklisty se vztahují jen pokuty, a když zaviní nehodu, tak i trestní řízení.

12. Co mi hrozí, když mě policisté chytí na kole pod vlivem alkoholu?
Peněžitá pokuta, v krajním případě až v rozmezí 25 až 50 tisíc korun. Záleží na tom, zda budete jízdou v podnapilém stavu ohrožovat jen sami sebe, nebo ostatní účastníky silničního provozu.

13. Má na přechodu pro chodce přednost i cyklista?
Záleží na tom, zda kolo vede, či na něm jede. Když kolo vede, je považován za chodce, a řidiči vozidel mu musí umožnit nerušeně přejít. Pokud cyklista přechod pro chodce přejíždí, je to přestupek, za který může dostat pokutu až dva tisíce korun.

14. Musím dávat znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty i v případě, že cyklista jede po okraji vozovky nebo i na krajnici?
Dávat znamení o změně směru jízdy vlevo je nově povinné vždy při předjíždění cyklisty. A to bez ohledu na to, kde předjížděný řidič-cyklista jede (okraj vozovky, krajnice). Po předjetí je nutné dát znamení o změně směru jízdy doprava. Nedodržení tohoto předpisu může stát viníka až dva tisíce korun.

Doklady

15. Jaké doklady musím mít při řízení vozidla u sebe?
Řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla (technický průkaz) a doklad o uzavřeném povinném ručení. Senioři nad 60 let musí mít navíc potvrzení o absolvování povinné zdravotní prohlídky. Řidiči z povolání musí předložit osvědčení o profesní způsobilosti řidiče. Ač to zákon o silničním provozu nevyžaduje, policista může žádat i občanský průkaz nebo pas. Tuto povinnost totiž upravuje zákon o policii.

16. Je mi 62 let a stále řídím. Mění se pro mě něco?
Jako senior nad 60 let budete muset při silniční kontrole předkládat doklad o zdravotní způsobilosti, který získáte od lékaře. O tento doklad musí žádat řidiči vždy ve věku 60, 65 a 68 let. Po dovršení 68 let pak každé dva roky.
Jestliže budete řídit bez lékařského dokladu, bude váš přestupek projednáván ve správním řízení, kde vám hrozí pokuta ve výši 5000 až 10 000 korun, pět trestných bodů a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok. Tyto sankce neplatí, jestliže doklad jen zapomenete doma. V tomto případě dostanete maximálně dvoutisícovou blokovou pokutu. Senior, který bude řídit, nebude mít doklad a navíc způsobí nehodu, také riskuje, že škodu za něj sice uhradí pojišťovna, ale pak ji bude od něj vymáhat.

Chodec

17. Jak velkou pokutu může dostat chodec? Může dostat také trestné body?
Chodec trestný bod nemůže získat. Například za přecházení na červenou, přelézání zábradlí a jiných zábran mezi chodníkem a silnicí může chodec dostat pokutu až dva tisíce korun. Pokutu může chodec dostat i za bezdůvodné zastavování na přechodu nebo za to, že vozovku nepřechází kolmo. Chodec nemusí přechod pro chodce, nadchod nebo podchod použít tehdy, když je od něj vzdálen nejméně padesát metrů.

18. Může řidič, který se chová bezohledně k chodcům, přijít o řidičák?
Ano, může. Jestliže ho policisté dvakrát během jednoho roku přistihnou, jak nedal chodcům na přechodu přednost, přijde o řidičský průkaz na šest měsíců až jeden rok. K tomu navíc dvakrát dostane pokutu v minimální výši 2500 korun a přijde o šest bodů.

19. Jak se má podle nových pravidel chovat řidič, který se blíží k přechodu pro chodce?
Musí k němu přijíždět takovou rychlostí, aby byl schopen před přechodem bezpečně zastavit. Nově může dostat pokutu, i když nesníží rychlost nebo nezastaví před přechodem, pokud to udělal jiný řidič před ním nebo v případě dvouproudové komunikace ve vedlejším pruhu. Když to neučiní, může ztratit až tři body.

20. Chodec tvrdí, že chtěl přecházet, a řidič oponuje, že jen stál u kraje chodníku. Kdo má pravdu?
Chodec musí na chodníku viditelně naznačit (paží, nakročením do silnice), že chce přecházet. Policie zkoumající vinu řidiče prověří i to, zda to chodec udělal.

21. Slyšel jsem, že můžu dostat trestné body, když budu odbočovat, za rohem bude přecházet chodec, kterého přitom nemám šanci vidět a on bude muset uskočit. Je to tak?
Ano, podle novely silničního zákona může dostat řidič, který při odbočování ohrozí chodce, 4 trestné body. Přitom nezáleží na tom, zda je chodec na přechodu, či nikoliv. Řidič zkrátka musí přizpůsobit svoji rychlost a styl jízdy situaci na silnici a počítat s tím, že se v ulici, kam odbočuje, bude někdo pohybovat.

22. Mají chodci přednost na parkovištích u supermarketů, i když tam jsou pro ně vyznačené pásy a ne tradičně značené dopravní přechody?
Platí pravidlo, že řidič nesmí chodce ohrozit při couvání nebo otáčení, tedy při činnostech, které jsou na parkovištích běžné. Toto pravidlo platí i při vyjíždění z parkovacího místa, z garáže nebo z polní cesty na silnici, po níž jde chodec. Jestliže řidič pěšího ohrozí a bude přistižen, hrozí mu ztráta čtyř bodů, pokuta ve správním řízení až 10 tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok.

Jídlo

23. Smím při řízení jíst, pít nebo kouřit? Hrozí mi za to nějaká pokuta?
Všechno, na co se ptáte, je při řízení dovoleno. Pokud se stane dopravní nehoda, musíte počítat s tím, že vás policisté obviní z toho, že jste se dostatečně nevěnoval řízení vozidla. Kouřit, jíst a pít nesmějí například řidiči motocyklu.

Kruhový objezd

24. Jak mám používat blinkry při vjezdu a výjezdu na kruhový objezd?
Dávání znamení o změně směru jízdy doprava při vjezdu na kruhový objezd je zakázáno. Blinkr tedy použijte pouze při opouštění objezdu. Dávat znamení o změně směru jízdy se také musí za situace, kdy má kruhový objezd více pruhů a vy mezi nimi přejíždíte.

Nehoda

25. Kdy při nehodě nemusím volat policii?
Bez policistů se můžete obejít v situaci, kdy nedojde ke zranění, úmrtí nebo škodě na majetku třetí osoby, kterou může být například leasingová společnost. Škoda na vozidlech a veškerém ostatním majetku přitom nesmí přesáhnout částku 50 tisíc korun.

Obecní strážník

26. Jaké pravomoci mají obecní strážníci? Mohou mi udělit trestné body?
Obecním strážníkům se výrazně rozšířily pravomoci. Nyní mohou měřit, stavět a pokutovat rychle jedoucí řidiče. A to i mimo katastr své obce. Navíc mohou vyzvat řidiče k dechové zkoušce nebo odběru krve za účelem zjištění alkoholu nebo jiné návykové látky v těle. Rovněž smějí žádat předložení řidičského průkazu, technického průkazu, osvědčení o registraci vozidla nebo dokladu o oprávnění užívání výhod vozidla tělesně postižených osob. Trestné body neudělují ani státní, ani obecní policisté. Pouze o zjištěném přestupku informují úředníky pověřené obce, kteří trestné body do registru zapisují.

27. Smí mi obecní strážník zadržet řidičský průkaz?
Obecní strážník tuto pravomoc nemá. Jestliže má podezření, že nastala taková situace, kdy má státní policista právo řidičák zadržet, pak smí motoristovi zabránit v jízdě až do příjezdu státní policie.

Parkování

28. Prý smím nově stát na vyhrazeném parkovišti. Je to skutečně tak?
Ano, na vyhrazeném parkovišti například před hotely, obchody nebo lékárnami můžete ode dneška parkovat. Jste však omezeni maximální dobou, která je stanovena na tři minuty. Nesmíte omezit řidiče vozidel, pro které je parkoviště vyhrazeno.

29. Smí se parkovat i v druhé řadě vozidel?
Za takové zastavení žádný postih nehrozí. Nesmí se tam však stát bezdůvodně dlouho a omezovat plynulost a bezpečnost provozu. Na silnici musí zůstat volný třímetrový pruh pro každý směr jízdy.

30. Dá se parkovat kolmo k silnici, i když tam není příslušná dopravní značka?
Nyní smíte zaparkovat i kolmo k okraji silnice, aniž by vám to povolovala dopravní značka. Jedinou podmínkou je, aby na silnici zůstal volný pruh o šíři tří metrů pro každý směr jízdy.

Pásy

31. Jaký trest mi hrozí, když pojedu nepřipoutaný?
Za tento přestupek dostanete dva trestné body a buď pokutu až 2500 korun ve správním řízení, nebo 2000 korun na místě přestupku.

32. Nepoutám se bezpečnostními pásy, protože mám po nehodě, kdy jsem se nemohla dostat z vozidla, velkou hrůzu. Můžu získat z těchto důvodů výjimku ze zákona?
Výjimku, která umožní nepoužití bezpečnostního pásu, vydává pouze lékař, který o tom vystaví potvrzení. To musíte na požádání předložit policistovi.

33. Co když budu řídit vůz, spolujezdec se nepřipoutá a zastaví nás policista. Kdo bude trestán?
Vaší povinností je upozornit cestující, aby se připoutali. Pokud tak i přes vaši výzvu neučiní a zastaví vás policie, trest se vás netýká. Odpovědná je nepřipoutaná osoba. Ta dostane jen pokutu, trestné body ne, i když má řidičák.

34. Kdy nemusím být při jízdě v autě připoutaný?
Výjimku mají například policisté, hasiči nebo řidiči rychlé záchranné služby. Běžný řidič nemusí být připoutaný jen při couvání, a pokud má potvrzení od lékaře, které musí při kontrole předložit. To platí pro dospělé i dětské cestující.

Policie

35. Může mi policista zabránit v tom, abych pokračoval v jízdě?
Státní policisté vám můžou zabránit v další jízdě. Například v případě, že jste pod vlivem alkoholu. Vašemu autu mohou například nasadit botičku nebo zařídit jeho odtah. Tuto pravomoc nemají obecní policisté. Vyhnout se zákazu pokračovaní v jízdě můžete tak, že se za volant posadí k tomu způsobilý spolujezdec.

Pokuty

36. Jaká je minimální výše pokuty?
U méně závažných přestupků to není pevně stanoveno, záleží na rozhodnutí policisty. Bloková pokuta se pohybuje v rozpětí 0 až 2500 korun. Nejnižší pokuta ve správním řízení je 1500 korun. K tomu je potřeba připočítat ještě poplatek za správní řízení, který je nejméně 1000 korun.

37. Co když se dopustím více přestupků najednou? Například pojedu ve městě, nebudu připoutaný a ještě o třicet kilometrů překročímmaximální povolenou rychlost. Dostanu pokutu a trestné body za oba přestupky?
Trestné body se nesčítají. Přidělovány jsou jen za vážnější prohřešek. V tomto případě tedy za rychlou jízdu dostanete tři trestné body a pokutu. Na místě maximálně 2000 korun, ve správním řízení 2500 až 5000 korun.

Pes

38. Vozím psa v autě. Musím ho převážet v nějaké schránce?
Nový silniční zákona ukládá majiteli vozidla povinnost zajistit přepravu zvířat tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat. Psa můžete například přepravovat v zavazadlovém prostoru, ve speciální schránce, koupit si bezpečnostní pás pro psa či závěsné lůžko. Jde využít také síť, která oddělí řidiče a spolujezdce na předním sedadle od zadního prostoru vozu.

Řidičák

39. Jak budu žádat o vrácení řidičskoho průkazu? Musím skládat nějaké testy?
O vrácení řidičského průkazu musíte požádat písemně. Jestliže jste řidičský průkaz ztratili na jeden rok a více, musí být součástí žádosti i doklad o absolvovaném přezkoušení ze znalosti dopravních pravidel, praktické jízdy a údržby vozu. Za tuto zkoušku předtím zaplatíte 700 korun. Pokud neuspějete v některé části zkoušky, můžete absolvovat do 30 dnů jeden opravný pokus. Když neuspějete, musíte absolvovat příslušnou část kurzu znovu.

40. Když mi policista řidičský průkaz sebere na místě přestupku, znamená to, že jsem o něj přišel?
Policista vám průkaz může jen zadržet, nikoliv ho trvale odebrat. O tom rozhoduje úředník pověřené obce.

41. Když získám řidičský průkaz na osobní automobil, dostanu i oprávnění řídit moped?
Ano. Novela se vrací ke staré praxi, kdy řidič automobilu (skupina B) automaticky získal řidičské oprávnění na mopedy a malé motocykly s nejvyšší povolenou rychlostí 45 km/h (skupina AM).

Svícení

42. Platí povinnostmít během jízdy rozsvícená světla po celý den také pro kola?
Ne, tato povinnost se na cyklisty nevztahuje. Ti však musí přes den svítit za snížené viditelnosti (mlha, v tunelu). Vpředu musí mít cyklista světlo bílé barvy, vzadu barvy červené.

43. Jaký trest mi hrozí, když při jízdě autem zapomenu rozsvítit světla?
Bloková pokuta až 2000 korun nebo pokuta ve správním řízení ve výši 1500 až 2500 korun. Zároveň získáte jeden trestný bod.

Technická kontrola

44. Jaký trest hrozí za jízdu bez platné technické kontroly?
Pokud máte jen prošlý termín technické kontroly, trestné body nehrozí. Bloková pokuta do dvou tisíc korun ano.

Telefonování

45. Zákon sice zakazuje telefonování, ale co psaní SMS zpráv?
Za volání i psaní SMS zpráv vám hrozí ztráta tří bodů a bloková pokuta 1000 korun. Novela zákona totiž říká, že při řízení nesmíte držet telefon či jiné hovorové nebo záznamové zařízení. To znamená, že se zákaz samozřejmě vztahuje na volání i psaní SMS zpráv.

Trestné body

46. Jsou za všechny přestupky přidělovány trestné body?
Nejsou. Je řada méně závažných přestupků, za které se body neudělují a je za ně jen finanční postih. Mezi takové patří třeba zavinění drobné nehody, při níž je příčinou nepřiměřená rychlost nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti. Jestliže tedy sjedete do příkopu, nikomu se nic nestane a na autě bude jen pár škrábanců, dostanete maximálně pokutu do dvou tisíc korun, avšak ztráty bodů se bát nemusíte.

47. Jak se dozvím, kolik mám trestných bodů? Bude mě o tom někdo informovat?
Trestné body evidují úředníci obce s rozšířenou působností, informovat řidiče o stavu konta s trestnými body není jejich povinností. Pokud tedy budete chtít vědět, jak na tom s body jste, musíte na úřad poslat písemnou žádost.

48. Udělám přestupek, za který dostanu vedle pokuty a trestných bodů také zákaz řízení na jeden rok. Kdy začne běžet trest?
Trest začíná běžet ve chvíli, kdy dojde k rozhodnutí o udělení trestu. Nikoliv od samotného přistižení policií. V případě blokové pokuty budou body přiděleny v okamžiku, kdy protokol od policie na úřad přijde. Policisté ho musí odeslat během jednoho dne. V případě správního řízení se body na kontě řidiče objeví do pěti dnů po nabytí právní moci za uložení sankce.

49. Můžu se proti udělení trestných bodů odvolat?
Ano. Pokud nesouhlasíte s udělením trestných bodů, musíte na příslušný úřad podat písemnou námitku. Úředníci jsou povinni do deseti dnů od jejího přijetí rozhodnout, zda přidělení trestných bodů bylo oprávněné. O výsledku šetření vás budou informovat jen tehdy, když budete mít pravdu.

50. Jak se budou trestné body z konta umazávat a po jaké době?
Když se nebudete dopouštět žádných dopravních přestupků, pak vám po jednom roce od posledního přestupku budou smazány čtyři body. Po dalších dvanácti měsících vzorného ježdění zmizí další čtyři body a po třech letech bez jediného přestupku budete mít bodové konto zase čisté.

Zdroj: MFDNES online – autor: Ondřej Kinkor, Roman Švidrnoch, Hana Matoušková, Jiří Nulíček, Lenka Vichnarová, Radka Wallerová a Pavel Kočička – 22.08.2006

Vaše komentáře

Celkem 16 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

25.03.2018 14:28  Šéfredaktorka

Připoutaný nemusí být policista při plnění služebních povinností, poutat řidiči bezpečnostních a záchranných složek, včetně ozbrojených sil, ale vždy to platí jen při výkonu služby, poutat se nemusíte ani pokud vám v tom brání zdravotní důvody, ale v tom případě s sebou musíte mít vždy potvrzení od lékaře. Podle našeho názoru taxikář být připoutaný být musí. Připoutaný řidič i spolujezdec mají o 61 procent menší riziko smrtelného zranění než nepřipoutaní pasažéři.

25.03.2018 12:32  Václav

Dobrý den, jsem taxikář a chci se zeptat, jestli jako taxikář mám vyjímku používat za jízdy bezpečnostní pás. Bylo mi to řečeno od zákazníka, který mi tvrdil, že já jako taxikář pás používat nemusím. Moc se mi to nezdálo, ještě jsem to neslyšel. Děkuji Vám za odpověď.

05.09.2017 21:43  Víšek

Dobrý den Zaparkoval jsem na placeném parkovišti,zaplatil 20Kč parkovného a odešel k zákazníkovi.Práce měla trvat 20min,ale zdržel jsem se o 3hod.déle.Zákazník si odběhl a já nemohl odejít.Po příchodu zákazníka jsem šel k autu,zaplatil 15Kč a 60Kč za dobu,kterou jsem neměl zaplaceno parkování.Po příchodu k autu jsem měl nasazenou botičku.Stalo se to v Brně.Zaplatil jsem 400Kč za demontáž botičky,ale dalších 600Kč pokuty jsem odmítl zaplatit.Teď bude správní řízení.Domnívám se,že jsem v právu,nebo je to jenom moje doměnka.Po demontáži botičky jsem auto přeparkoval na neplacené parkování a odešel k zákazníkovi pro materiál. Pán se mi ani nepředstavil a nevybíravě s úsměvem ...se choval. Děkuji za odpověď

03.04.2014 13:41  Renata

Řidičák Za vybodování (pouze za světla a pásy)mi byl odebrán řidičský průkaz.Pokud prokážu, že potřebuji řidičský průkaz ke své živnosti můžu zažádat po 6 měsících o vrácení řidičskoho průkazu? Děkuji za odpověď.

05.03.2014 13:46  Majule

Dobrý den.Mám dotaz.Pokud já mám řidičák a pojedu jako spolujezdec ve voze s řidičem,který řidičák nemá,hrozí tím nějaký postih i pto mne ,i když jsem pouze jako spolujezdec? Děkuji Za odpověď

05.11.2013 18:11  Šéfredaktorka

Spolujezdec si pokutu platí sám. Tady je pasáž ze silničního zákona, která se této diskutované problematice věnuje: § 6 (1) Řidič motorového vozidla je povinen: a) být za jízdy připoután na sedadle bezpečnostním pásem, pokud jím je sedadlo povinně vybaveno podle zvláštního právního předpisu.“ § 5 (1) Řidič je povinen: j) zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu. § 9 (1) Přepravovaná osoba je povinna: a) být za jízdy připoutána na sedadle bezpečnostním pásem, pokud jím je sedadlo povinně vybaveno podle zvláštního právního předpisu.“ Možné vzniklé situace tedy jsou: 1) Řidič není připoután, sankce řidiče: hrozí pokuta 2000 Kč na místě, popřípadě až 2500 Kč ve správním řízení, přičteny jsou mu dva body. 2) Spolujezdec není připoután, sankce spolujezdce: hrozí stejná pokuta, spolujezdec však nemůže být potrestán přičtením bodů.

04.11.2013 10:26  Jana Matulíková

Dobrý den, můžete mi sdělit, kdo platí za nepřipoutání se osoby v osobním autě, zda řidič nebo nepřipoutaná osoba? Děkuji. Jana Matulíková

18.05.2013 11:46  Michálek

Jedu mimo obec kolony obousměrné, po hlavní, proti mně blikající a houkající sanita, které se vyhýbám ke kraji a současně dávám znamení blinkry. Po přejetí pokračuji v jízdě, avšak z prava v blízkosti 20ti metrů vyjede prudce z vedleší silnice na hlavní vozidlo, které mne donutí téměř zastavit. Kdo z nás je na vině ?

01.02.2013 01:09  Kavalec Antonín

Od kdy a zda platí novela o povinné lékařském potvrzení způsobilosti řídit mot.voz. po 60 letech

17.04.2008 11:40  mirek

Dobrý den.Chci se zeptat,zda můžu na předním sedadle vézt dítě v autosedačce pokud je na místě spolujezdce airbag?Jedná se o klasickou sedačku ne kolíbku.Děkuji. Dobrý den pane Mirku, ano je to možné, v zákoně o provozu na pozemních komunikacích (k pročtení zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/silnicni-provoz/cast1h2d1.aspx) se pouze píše, že tato sedačka s dítětem nesmí být upevněna proti směru jízdy.

03.03.2008 23:18  Tom

Dobrý den,chci se zeptat co mi hrozí jako chodci když jsem srazil cyklistu a nebyl jsem na přechodě?Vše se ještě zatím vyšetřuje. Moc děkuji

11.02.2008 20:42  Lucie

Dobrý den, chci se zeptat na odběr krve pro zjištní alkoholu v krvi? Je možné, aby sestřička v nemocnici odebrala podezžÂ¨řelému krev a dala ji policistovi, který si ji odnese na služebnu bez toho aniž by dali podepsat podezřelému protokol o nalezení takového a takového množství krve? Děkuji Dobrý den paní Lucie, z výkladu zákona cituji zjištěný závěr: "...sdělení výsledků policistovi je nutný souhlas vyšetřované osoby. Nelze-li souhlas příslušné osoby získat, je možné využít postup, kdy zdravotnický pracovník provede odběr krve, kterou následně předá policistovi s tím, že příslušné složky PČR provedou vyšetření vlastní..." Vše mi můžete přečíst zde: http://www.epravo.cz/v01/index.php3?s1=Y&s2=3&s3=3&s4=0&s5=0&s6=0&m=1&recid_cl=18022&typ=clanky.

08.01.2008 20:47  webmaster (info@tretivek.cz)

Podle informacích nalezených na internetu by se měla čáska za potvrzení pohybovat kolem 200Kč. Záleží na praktickém lékaři a Vaší zdravotní pojišťovně, resp. na vztahu a smlouvě mezi těmito subjekty.
http://

08.01.2008 11:31  šiška

bylo mi 60 let,a potřebuji lékařské potvrzení o zpusobilosti.Kolik zaplatím?děkuji.

30.10.2007 11:06  webmaster (info@tretivek.cz)

Dobrý den paní Burešová, podle zákona č. 411/2005 Sb., o silničním provozu a dle §27 smíte na místě vyhrazeném pro vozíčkáře zastavit na dobu max. 3 minut. Přesně je v zákoně napsáno:
"Řidič nesmí zastavit nebo stát na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno," Prostudování zákona můžete použít celé znění na adrese http://www.novapravidla.cz/ spolu s ostatními zajímavými tipy pro účastníky provozu. S pozdravem, P. Sehnalová - administrátorka.
http://

29.10.2007 06:01  Burešová

Je možné pokutovat zastavení na vyhrazeném parkovišti pro vozíčkáře před supermarketem a to jen za účelem naložení nákupu ne nezbytně nutnou dobu circa 1 minutu pokud je parkoviště téměř prázdné (v sobotu po 20 hodině) když nikterak neomezím řidiče vozidel, pro které je parkoviště vyhrazeno?

Zanechte komentář: