Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Klíšťata útočí, jenže není dost vakcíny
Nejhorší situace je v Jihočeském kraji (zejména v povodí Vltavy a Otavy), potom na Vysočině, ve Středočeském kraji (v Posázaví, v okolí Berounky a na Křivoklátsku), v Praze, na Plzeňsku a v Jihomoravském kraji. Nejvíce klíšťat najdete v povodí řek a u přehrad. Tedy v místech, kde často bývají rekreační a chatové oblasti. Klíšťatům nejvíc vyhovuje rozhraní lesa a louky. Nejohroženějšími lidmi jsou lesáci, houbaři, chataři a turisté, kteří se ve zmíněných oblastech pohybují. Častěji se infikují muži než ženy, a to ve věku 25 až 65 roků.
Čím je člověk starší, tím dramatičtější u něj může mít choroba následky. To je podobné jako u boreliózy, další infekční nemoci, kterou roznášejí klíšťata .
Jak se projevuje
Klíšťovka, tedy klíšťový zánět mozku, se zprvu projevuje: malátností a nevolností, bolestmi hlavy, páteře ale i kloubů, ztrátou chuti k jídlu a zvracením, teplotou nebo horečkou. Případně různou kombinací těchto příznaků.
Objeví se do 7 až 21 dnů od infikování. Mohou trvat 3 až 7 dní. Po přechodném období klidu (5-14 dnů) se ohlásí druhá fáze, například: horečkami a zvracením, silnými bolestmi hlavy a ztuhnutím šíje, třesy prstů, víček nebo jazyka.
„Některé pacienty pak začnou trápit poruchy paměti, spánku a orientace, ale také nesoustředěnost, nervozita, nebo i závratě a epileptické záchvaty.“ říká profesor Roman Prymula, děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové a předseda České vakcinologické společnosti. „U jiných pacientů se objeví světloplachost, případně obrna. Řadu lidí postihne nemoc na celý zbytek jejich života. Některé dokonce odsoudí k trvalé invaliditě. Občas někoho i usmrtí.“
Pojišťovny přispívají na očkování
„Proti klíšťové encefalitidě se můžeme bránit pomocí repelentů, jsou k dostání v lékárnách,“ říká profesor Prymula. „Ale hlavně očkováním, které nám předepíše lékař. Vakcína se obvykle podává ve třech dávkách, aplikovaných lékařem během půl roku až roku.
Po třech až pěti letech bychom měli jít na další přeočkování. Existuje i zkrácené schéma, pokud člověk cestuje do oblastí, kde je riziko klíšťové encefalitidy velmi vysoké.“
Třídávkové očkování stojí kolem 1000 Kč a různé zdravotní pojišťovny na ně některým skupinám svých klientů přispívají. Jak je to ve vašem případě, na to je nejlepší se zeptat u vaší pojišťovny. Protože se cena vakcíny pohybuje v řádu stokorun, neměli by váhat hlavně lidé z rizikových skupin a oblastí. Případů klíšťovky totiž loni prudce přibylo: o 60 %. Hodně vzrostly i případy borreliózy, na jejíž evropskou variantu očkování zatím neexistuje.
Proočkovanost lidí na klíšťovku je u nás dost nízká. Například v sousedním Rakousku, kde se podařilo přesvědčit naprostou většinu pacientů, je 88 procentní. A ročně tam mají 84 případů, zatímco u nás jsme vloni měli 1028 infikovaných.
Na trhu jsou v současné době dva výrobky. Jeden – encepur – zmizel z většiny lékárnických pultů už před dvěma týdny, druhý – FSME – došel nyní.
„Nemáme, zkuste se zeptat za týden.“
Tuto odpověď si vyslechne většina lidí, kteří v Česku shánějí vakcínu proti klíšťové encefalitidě. Oba přípravky, které se prodávají, z lékárnických pultů zmizely – došly. Přitom právě na začátku jara je o očkování největší zájem, začíná totiž období, kdy se lidé více chystají do přírody.
„Dnes jsme prodali poslední očkovací látku FSME pro dospělé. Co se týče encepuru, ten nemáme už několik týdnů,“ popisuje Jitka Lenzová, laborantka z děčínské lékárny Damona. Ostatní už také buď vakcínu vyprodali, nebo jim zbývá jen několik posledních kusů.
Obě látky jsou na recept, a v lékárnách tak vzniká seznam těch, kteří si vakcínu objednali a čekají na její dovoz. Sehnat se dají jen tam, kde si majitelé lékáren udělali zásobu – jako třeba v litoměřické lékárně U Kina. „Na očkovací látky se více specializujeme. Denně k nám pro ně chodí kolem deseti až patnácti lidí,“ říká Jana Srncová.
Nová dodávka bude dražší
Přitom klíšťová encefalitida je nejzákeřnější nemocí, kterou klíšťata přenášejí. Velmi obtížně se léčí a spolehlivou ochranou je právě očkování. V loňském roce se podle údajů Státního zdravotnického ústavu nakazilo 1027 Čechů.
„Jen u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 65 lidí, jeden muž kvůli komplikacím zemřel,“ popsal situaci na severu Čech Josef Trmal, ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.
Řidiče kamiónu z Benešova připravilo infikované klíště o práci. Nemůže pořádně hýbat pravou rukou. Poznamenala mu ji obrna, kterou způsobila klíšťovka. Kdyby měl dneska možnost předejít svému trápení prostřednictvím očkování proti klíšťové encefalitidě, neváhal by ani minutu. Klíště ho infikovalo, když šel na houby. Má chatu v Posázaví a to je právě jedna z oblastí, kde je klíšťat poměrně hodně.
Vakcíny se na trhu opět objeví v polovině příštího týdne, to ale budou dražší. „Výpadek nastal především kvůli vysoké poptávce. A to nejen u nás, ale i v zahraničí. Navíc tady se dosud tato látka prodávala za nejnižší cenu v Evropě. Abychom ji vůbec dostali na český trh, musíme zvýšit částku, za niž ji od výrobce nakupujeme.“ vysvětluje Eva Tomková z firmy Baxter, která vakcínu FSME dováží. Na českém trhu tak cena látky, která v současné době stojí kolem 350 korun, přesáhne čtyři stokoruny.
Zdroj: Internet: iDNES, Novinky.cz – autor: Lucie Suchá (MF DNES0, Petr Veselý (Právo), Foto: Internet
Vaše komentáře
Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)02.10.2007 09:16 Petr Vyhnálek
Parazitologie Gen-Trend s.r.o.
Dolní 2 SVĂ
370 04 České Budějovice
Bohužel, toto důležité vyšetření není hrazeno žádnou zdravotní pojišťovnou. Více informací zde.
Administrator
23.03.2007 15:43 webmaster (info@tretivek.cz)
http://