Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak na kašel?

Publikováno: 31.10.07
Počet zobrazení: 15634

Kašel patří mezi jedno z nejčastějších onemocnění. Při jeho léčbě lidé většinou spoléhají na různé sirupy, kapky, pastilky nebo čaje z bylin. Ale dělají přitom spoustu chyb. Každý kašel potřebuje totiž trochu jinou léčbu. Nejdůležitější je rozlišit mezi tím, zda kašel tlumit, nebo naopak podporovat vykašlávání hlenů tvořících se v dýchacích cestách.

K vysvětlení je třeba nejdřív pochopit mechanismus vzniku kašle. Jde vlastně o obranu dýchacích cest, které se snaží zůstat průchodné. Kromě toho, že přivádějí do plic vzduch, je jejich rolí také ochrana před škodlivými látkami. Zajišťuje to epitel, který je na povrhu sliznic. Za normálních okolností produkuje malé množství hlenu, který vás neomezuje. Uchycují se na něm různé cizorodé látky, jako je třeba prach či mikrobi, jež hlen průběžně odplavuje.
Pokud se do dýchacích cest dostane nějaká bakterie nebo vir, brání se tělo tím, že zvýší produkci hlenu. Ten pak houstne a zůstává na stěnách dýchacích cest. To ztíží jejich průchodnost, člověk špatně odkašlává, má pocit, že nemůže dýchat. Sliznice jsou navíc překrvené a oteklé, takže máte například ještě pocit ucpaného nosu nebo vás bolí v krku.

Kašel není nemoc

Stejně jako rýma ani kašel není nemoc, ale jenom její příznak. Lékaři však upozorňují, že jakýkoliv kašel, který trvá déle než několik dnů, zhoršuje se, případně jej doprovází změna dýchání či bolesti, vyžaduje odborné posouzení lékařem. Ten nejspíše zhodnotí kašel podle poslechu, zkontroluje dýchání a plíce a stanoví diagnózu.

Kašel pomáhá odstranit škodlivé látky z těla, a je tedy do značné míry užitečný. Většinou má dvě odlišné podoby. Někdy bývá kašel suchý, dráždivý a žádné hleny se při něm nevykašlávají. Nejčastěji je to při chřipce. Léčba takovéhoto kašle je vázána na léčbu dýchacích cest.
Dlouhodobý suchý kašel, doprovázený horečkou bývá často příznakem zápalu plic. Pokud se ke kašli přidruží i chrapot, může jít i o zánět hrtanu nebo hlasivek.

Mokrý kašel

Při nemocech z nachlazení, které na rozdíl od chřipky téměř vždy zasahují právě dýchací cesty, se hlen tvoří a nemocný má potřebu ho vykašlávat. V takovém případě je potřeba užít léky na podporu vykašlávání. Jmenují se expektorancia. Toto latinské slovo je na preparátech napsané. Je to užitečné vědět, protože mnoho lidí si koupí jedny kapky a užívají je vždy, když mají potíže. Mezitím však už dávno ztratili příbalový leták a jen těžko si pamatují, zda při minulém nachlazení koupili v lékárně lék na tlumení kašle či naopak. Tyto informace také najdete na internetu, nejlepší je stránka http://www.lekarna.cz, kde stačí zadat název léku nebo druh potíží a snadno se zorientujete.
Podskupinou léků podporujících vykašlávání (expektorancia) jsou takzvaná mukolytika. Jde o léky usnadňující vykašlávání tím, že zřeďují hlen nebo podporují tvorbu řídkého hlenu. Oba druhy nikdy neužívejte na noc, v tu dobu je totiž lepší, když se hlen netvoří a vy můžete klidně spát bez toho, že byste se budili kašlem. Užívejte je nejpozději kolem páté až šesté hodiny večer.
K ředění hlenu přispěje také dostatek tekutin, mléku se vyhýbejte.

Léky nekombinujte

Před spaním nebo v případě, že vás kašel výrazně obtěžuje i během dne, přicházejí na řadu léky na tlumení kašle, odborně antitusika. Často jde o přípravky s obsahem kodeinu a jemu podobných látek. Bývají v podobě kapek, ale i v tabletách a některé z nich jsou na lékařský předpis. Nikdy však nesmíte kombinovat léky na tlumení s léky podporujícími kašel. Tak by docházelo k hromadění většího množství hlenu v dýchacích cestách bez možnosti vykašlávání. V některých preparátech na kašel jsou obsaženy i jiné látky, které například utlumí i bolest v krku, jež se často ke kašli přidává, jiné zase obsahují složky dezinfikující sliznice. Další zároveň snižují horečku i bolesti hlavy. Pokud však máte jen kašel, není třeba tyto kombinované výrobky kupovat.

Na kašel pomáhají i různé rady lidového léčitelství. Například namazat si hrudník sádlem, nejlepší by mělo být husí. Můžete si také koupit mast, má stejné účinky. Dobrou službu udělají také bylinné čaje. Pozor na med, ten je sice plný prospěšných látek, ale mnoho lidí dráždí ke kašli.
Pokud se v léčivých rostlinách nevyznáte, vsaďte raději na ty z lékárny. Látky na vykašlávání obsažené v bylinách působí různými způsoby, je třeba tomu rozumět a ne jen slepě sáhnout po lipovémkvětu. Většinou je v rostlině několik látek a jejich účinky se prolínají. Proto se byliny na odkašlávání obvykle prodávají ve směsích, kde je z každé skupiny zastoupeno několik rostlin. Na tlumení kašle se tak často nepoužívají.

Domácí lékař

Na odkašlání
- ACC long, 20 tablet, 149 Kč
- Ambrobene, 20 tablet, 16 Kč
- Ambrosan, 20 tablet, 17 Kč
- Bromhexin, 25 tablet, 31 Kč
- Hedelix sirup, 100 ml, 93 Kč
- Mucosolvan, 20 tablet, 58 Kč
- Stodal sirup, 200 ml, 84 Kč

Na tišení kašle
- Ditustat kapky, 50 ml, 89 Kč
- Humex pro děti 125 ml, 87 Kč
- Sinecod sirup, 200 ml, 110 Kč
- Tussin kapky, 21 ml, 51 Kč

Suchý kašel?

Příčinou může být astma
Jste dušní a trápí vás úporný suchý kašel? Obtěžuje vás kašel i v noci a zvláště v časných ranních hodinách? Máte k tomu všemu ještě alergii? Pak možná trpíte astmatem. V tom případě jděte určitě k lékaři. Pokud se toto chronické onemocnění dýchacích cest neléčí, může mít vážné následky. Myslete i na to, že alergie se velmi často zaměňuje s nemocemi z nachlazení.

Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Markéta Grosmanová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 8 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

28.12.2021 13:55  Salka (Salka@bobmail.info)

info@tretivek.cz Doufam, ze za pripravu a pouziti psiho sadla hrozi trest. Kdyz bohuzel ne vezeni, tak alespon financni. A totez by melo platit i pro ty , kteri k tomu nabadaji. Takovou hnusarnu bychom ani v roce 2007 necekali.
http://nemam

19.08.2020 11:27  Dius

Sádlo vám nepomůže. Spíše je lepší pečovat o imunitu a pokusit se ji co nejlépe zvýšit. Druhou oblastí jsou fyzikální zásahy - obalit krk šálou, inhalace,

28.03.2017 11:27  Mistr (vadlena@cz.woman-b.com)

Portal nejen pro duchodce a seniory s uzitecnymi informacemi, tipy, navody a pomocnymi sluzbami pro spolecnost ceskych senioru. Portal nejen pro duchodce a seniory s uzitecnymi informacemi, tipy, navody a pomocnymi sluzbami pro spolecnost ceskych senioru.
https://cz.woman-b.com/rykodilya/

27.01.2014 11:23  eva hejhalova

prosim o radu,moje 85.leta maminka lezi nyni v nemocnici s onemocnenim lymfatickych uzlin,nasadili ji kortikoidy zlepsila se lepe dycha i polyka,nyni je tyden po setrne chemoterapii,dostala rymu a nyni je zahlenena a chrci a nemuze mluvit,prosim o radu muzou ji vadit hleny na hrudi v reci,moc dekuji za odpoved Eva Hejhalova

06.01.2014 12:48  Jarmila Pišanová

Dobrý den, už snad 10 let mně trápí zahlenění krku, nejde to vykašlat, obrací se mi někdy z toho žaludek a nezabírají mi žádné léky (aspoň ty co jsem si koupila v lékárně),lékař řekl, že je vše v pořádku, prosím co s tím. děkuji JP

07.10.2008 13:48  Pavla

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda může být suchý kašel příznakem onemocnění štítné zlázy?Děkuji za odpověd.Šlechtová

03.12.2007 08:56  webmaster (info@tretivek.cz)

Dobrý den paní Kasalová,
opět jsem pohledala na internetu a ohledně sádla a olejových zábalů přináším tyto doplňující informace:
Kromě husího sádla je ještě výborné použít sádlo psí. Tlustá vrstva sádla se namaže na vatu nebo flanelovou látku. Slůvko namaže prozrazuje stav sádla, nemělo by být rozpuštěné, takže ne teplé. Po přiložení na hrudník se vrstva překryje igelitem a na to se dá nahřátá plína. Až ta má efekt rozpouštění a zahřívání sádla a prohřívání hrudníku. Někde radí namazat i záda se stejným postupem a nechat přes noc.
Stačí ale i nahřátý olejový obklad - olej nahřát, aby byl příjemný, napustit jím obklad, který se přiloží na hrudník, přes to igelit a ručník.
Přeji hodně úspěchů bez kašle. PS
http://

02.12.2007 00:50  Hana Kasalova

Dobry den, docetla jsem se u vas, ze na kasel a bolest v hrudi z kasle, je dobre pomazat hrudnik husim sadlem. Studenym? Nebo je lepsi ho trochu ohrat? Dekuji za radu, Hana K.

Zanechte komentář: