Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Když jste neviděli doktora, neplaťte, radí ministerstvo

Publikováno: 14.01.08
Počet zobrazení: 3024

Ministerstvo zdravotnictví radí: platit 30 korun v ordinaci by lidé neměli, když je nevyšetří lékař. Pokud chodí například na injekce na alergologii nebo na sérii infuzí při onkologické léčbě, neměli by platit, když je neviděl lékař a sestra jim jen dala injekci. Řekl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt s tím, že po zavedení poplatků přichází na ministerstvo dopisy od občanů.

Často je trápí, že zaplatili, i když jim reálně nebylo provedeno nic. „My říkáme lidem, když jste neviděli doktora, neplaťte. Je to poplatek za návštěvu doktora, ne sestry. Když lékaře vidíte, tak sledujte, co s vámi dělá. Když si nejste jisti, tak se zeptejte, toto je klinické vyšetření?“ shrnul ministerské rady mluvčí.
Když například sestra účtuje poplatek za injekci, obvykle se podle Cikrta ukáže, že je to jen proto, aby mohl lékař vykázat pojišťovně injekci i s klinickým vyšetřením. Za to má více peněz. Někdy se pacientovi může zdát, že lékař žádné vyšetření neudělal, ale dělá je. Například na genetice pacienta neprohlížejí, tam spočívá vyšetření v rozhovoru. Nebo na kožním se lékař vlastně jenom „dívá“, ale to je specifikum tohoto oboru, že vady na kůži dokáže posoudit pohledem.
Své zvláštnosti má i placení, když je pacient trvale sledován pro konkrétní chorobu. Dispenzarizace (sledování) je u praktika nebo odborného lékaře, který sleduje a vyšetřuje člověka pro tuto chorobu. Od poplatku 30 korun jsou osvobozeny dispenzarizované děti od jednoho roku do 18 let, ale jen když jde o vyšetření v souvislosti s touto chorobou.

Přehled nových poplatků ve zdravotnictví
- 30 Kč za návštěvu praktického lékaře, dětského, zubního a ženského lékaře, ambulantního specialisty, klinického psychologa a logopeda,
- 30 Kč za každou položku na receptu,
- 60 Kč za den hospitalizace v nemocnici, odborném léčebném ústavu, dětské odborné léčebně a ozdravovně, při poskytování komplexní lázeňské péče,
- 90 Kč za pohotovostní službu, pohotovostní službu zubního lékaře, lékařskou službu první pomoci, ústavní pohotovostní službu.

Když je to jiné onemocnění, nebo třeba úraz, platí i ony. Stejně tak platí za den v nemocnici nebo na pohotovosti a za léky. V dispenzární péči jsou například pacienti po ukončené léčbě rakoviny. Chodí na kontroly, zda se nemoc nevrátila. Poplatek dávají vždy, když je provedeno klinické vyšetření, řekl předseda České onkologické společnosti a přednosta hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno profesor Jiří Vorlíček.
Naproti tomu když chodí pacient na chemoterapii, záleží podle Vorlíčka na okolnostech. Podle stavu a situace nemusejí mít klinické vyšetření každý den, kdy je jim infuze podávána. „Když je vše v pořádku, stačí klinické vyšetření dvakrát týdně, pak platí poplatek,“ vysvětlil profesor. Dodal, že se zatím s problémy kvůli placení nesetkal. Pacienti platili, jen se ptali, zda si třicetikorunové lístky na úhradu návštěvy koupit do zásoby.

Za injekci na alergii zaplatíte
Podání vakcíny u alergologa by mělo předcházet vyšetření. Tím pádem za něj pacient dá 30 korun.
Pětatřicetiletá Eva musí každý měsíc na alergologii na injekce. Tento týden ji čekalo v ordinaci překvapení. Ačkoli ministerstvo zdravotnictví prohlašovalo, že za podání alergenové vakcíny si lékař třicet korun účtovat nemá, sestra pacientku o poplatek požádala. ˝Nestrávila jsem tam víc než dvě minuty, nikdo se mnou o mých potížích nemluvil. Vůbec jsem nepochopila, za co mám platit,˝ rozčiluje se alergička Eva. Pokoušela se hádat, ale po chvíli ˝boj˝ vzdala.
Aby skončily zmatky v ordinacích, vydala včera Česká společnost alergologie a klinické imunologie prohlášení, že každé injekci by mělo předcházet vyšetření. Což pro pacienta znamená povinnost zaplatit regulační poplatek.
˝Jedná se o léčbu, která má svá rizika a přísná pravidla. Je nutné před injekcí pacienta vyšetřit a po ní třicet minut sledovat,˝ vysvětluje předseda alergologů Vít Petrů. Alergenovou vakcínu nelze podle jeho slov srovnávat s vitaminovou injekcí nebo podáním léků proti bolesti.
Problém je v tom, že řada pacientů si stejně jako již citovaná Eva stěžuje, že lékař pouze píchne vakcínu a žádné vyšetření, které mu dává nárok na třicetikorunový poplatek, neprovádí. Mnohdy dokonce injekci podává pouze sestra a pacient se k lékaři vůbec nedostane. ˝Ano, evidujeme i takové ohlasy. Je bez debaty, že pokud lékař pacienty vyšetří, poplatek musí vybrat. Alergologové by ovšem měli přesně popsat, co takové vyšetření zahrnuje, aby měli pacienti jasno,˝ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podání vakcíny sestrou však za vyšetření podle jeho slov určitě být považováno nemůže. Petr Panzner z ústavu imunologie a alergologie zdůrazňuje, že jeho kolegové, kteří před podáním injekce pacienta nevyšetří, postupují špatně. ˝Na našem pracovišti se vždycky vyšetřuje, ale vím, že jinde to stoprocentně platit nemusí. Nabádali jsme už dávno před zavedením poplatků, aby injekci předcházela vyšetření,˝ říká Petr Panzner. Lékař musí podle jeho slov především sledovat, jaké reakce má pacient po vpichu vakcíny.
A to třeba i tehdy, pokud na injekce dochází každý týden. Tak často chodí lidé, kteří s léčbou alergie teprve začínají. Musí k alergologovi každý týden třeba i osmkrát za sebou. ˝V těchto případech je to pro pacienta nepříjemné, ale nedá se nic dělat, lékař ho vyšetřit musí,˝ říká imunolog Panzner.

U zubaře jako na pohotovosti
Alergologové nejsou první skupinou lékařů, která bude muset vysvětlovat, jak konkrétně u nich vypadá zpoplatněné klinické vyšetření. Tak například u zubařů se třicet korun platí při první prohlídce, kterou pacient absolvuje. Stomatolog jeho zuby kompletně vyšetří. Pokud najde více kazů, které nemůže najednou ošetřit, a pacienta přeobjedná na další den, za tato ošetření už se třicet korun neplatí. Pořád však existuje možnost, že při dalších návštěvách stomatolog najde jiný problém, kvůli kterému bude muset pacienta znovu vyšetřit.
Zubaři si navíc prosadili výjimku, že za ošetření u jiného lékaře než u toho, u něhož je pacient registrován, se platí více: devadesát korun jako na pohotovosti. To i tehdy, když k němu přijdete v ordinačních hodinách. Jiná situace nastává, pokud za sebe zubaři zaskakují například při nemoci nebo o dovolené. Pacient pak platí třicet korun.

Kdy pacienti neplatí
- při ochranném léčení nařízeném soudem
- při léčbě infekčního onemocnění
- při preventivní prohlídce
- děti do 18 let mají nárok na dvě preventivní prohlídky u zubaře ročně, stejně tak těhotné ženy
- dospělí u zubaře mají nárok na jednu preventivní prohlídku, je to však až ta druhá v roce
- za odběry krve nebo moči
- za rentgen a magnetickou rezonanci
- za očkování
- za vyšetření v době těhotenství
- děti se závažnými chorobami, které jsou v takzvané dispenzární péči, neplatí u lékaře a za recepty, v nemocnicích však ano
- hemodialýze
- při laboratorním nebo diagnostickém vyšetření vyžádaném ošetřujícím lékařem (je-li však při tom pacient klinicky vyšetřen, pak jde o běžnou návštěvu u lékaře a ta se platí)
- vyšetření lékařem transfuzní služby při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně
- občan v hmotné nouzi s potvrzením od sociálky, které nesmí být starší 30 dnů
- při vydání receptu bez lékařského vyšetření
- při konzultaci zdravotního stavu s lékařem po telefonu
- za výpis z lékařské dokumentace

Zdroj: MFDNES online – autorka: Lucie Frydecká, Novinky, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 4 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

19.01.2008 17:37  webmaster (info@tretivek.cz)

Dobrý den paní Baldová, když neví ani lékaři, těžko se můžeme domýšlet my-občané, ale z příručky vyplývá následující: Pokud chodíte na mamograf jednou za dva roky a jste ve věkové kategorii, která má mamograf jako prevenci, pak za něj poplatek neplatíte. Další případné dotazy můžete vyčíst z návodu na použití českého zdravotnictví zde: http://www.mzcr.cz/index.php?clanek=2878
http://

17.01.2008 18:09  Jana Baldová

Jak je to s placením na mamografu,kam mne posílá lékař jednou za 2 roky v rámci scriringového sledování po odstranění cysty z prsu?Lékař mne sleduje 2x ročně sonem-sám neví zda je to neplacená prevence nebo placené klinické vyšetření. Děkuji za odpověď.

15.01.2008 09:22  webmaster (info@tretivek.cz)

Tak to už nám bohužel ministerstvo neradí nic. :-( Každopádně taková zařízení nepracují správně.
http://

15.01.2008 07:40  Zbyněk

Dobře, ale v některých zařízeních si lidé musí koupit "vstupenku na ošetření" třeba už u vrátnice nemocinice. Když nastane situace a nakonec pacient není ošetřen, kdo mu poplatek vrátí?????

Zanechte komentář: