Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Soutěž: Panovníci říše římsko-německé I. – ukončena

Publikováno: 19.03.08
Počet zobrazení: 3684


      Připravili jsme pro Vás deset otázek, které se týkají římských panovníků. Vaším úkolem je zodpovědět správně všechny otázky, poslat nám je e-mailem a na oplátku máte možnost vyhrát CIT univerzální prací prášek (9kg). Cenu do soutěže věnovala firma Top Moravia a. s.

Správné odpovědi jsou: 1c), 2c), 3b), 4c), 5a), 6c), 7b), 8b), 9c), 10b).
Výhercem se stává: paní Jitka F. ze Zlína.

Jak soutěžit?
Podmínka k zařazení do slosování je správné zodpovězení všech otázek v testu a zaslání správných odpovědí na naši e-mailovou adresu: info@tre­tivek.cz. Do předmětu Vašeho e-mailu nám prosím napište Soutěž: římští panovníci.

Podmínky:
* Soutěž začíná zobrazením těchto podmínek (19. 03. 2007 ve 15:00) a ukončení soutěže, tj. přijetí posledního e-mailu s odpovědí bude dne 04. 04. 2008 ve 15:00.
* Soutěž je časově omezena, ale na rychlosti a pořadí přijatých e-mailů nezáleží.
* Počet e-mailů na jednoho soutěžícího je omezen na jeden e-mail. Při zjištění duplicit bude uživatel automaticky vyřazen.

OTÁZKY: PANOVNÍCI ŘÍŠE ŘÍMSKO-NĚMECKÉ 1. ČÁST

1) K obnovení Římské říše došlo roku 800 po 324 letech. Tehdy Karel I. Veliký, král Franské říše, pobýval v Římě a po motlitbě v chrámu Sv. Petra mu papež Lev III. znenadání vsadil na hlavu zlatou korunu římských císařů. Karel měl prý v úmyslu korunovat se vlastnoručně, ale papež ho předešel. Středověká praxe, která se téměř ve všem řídila symbolikou a tradicí, pak vyžadovala, aby byl císař korunován papežem v chrámu Sv. Petra v Římě. Fakt, že papež korunoval císaře, byl mnohem později (v 11. a 12. století za bojů o investituru) interpretován tak, že papež coby zástupce boží na zemi, je císaři nadřazen. Karel Veliký pak užíval titulu ˝Romanorum imperator˝, čili římský císař. Naše otázka zní, jak se v textu zmíněný papež jmenoval?
a) Benedikt III.
b) Inocenc IIV.
c) Lev III.

2) Karel Veliký měl četné potomstvo a díky tomu se jeho velká říše, která obsahovala dnešní Francii, Německo, Belgii, Nizozemí, Švýcarsko, severní polovinu Itálie a okrajově i Španělsko, Slovinsko a Dánsko, začala rozkládat. Příčinou byli slabí panovníci, ale také jejich četnost a dále i právo Franků, kdy nedědil vládu a zemi jen nejstarší syn, ale každý syn dostal svůj díl říše. Tak došlo k dělení dosud jednotné karlovské říše v roce 843, kdy vznikla Západofranská říše (později Francie) a Východofranská říše (později Německo), a další dělení roku 870 a 880. Zatímco ˝francouzští˝ Karlovci vymřeli roku 987, ˝němečtí˝ Karlovci vymřeli již roku:
a) 870
b) 899
c) 911

3) Lotrinsko je dnes nepříliš velký region ve Francii, je velké asi jako Morava. V době svého vzniku dělením jednotné Římské říše však bylo mnohem větší. Zahrnovalo území dnešního Nizozemí, Belgie, východní Francie, Burgundska, západní polovinu Švýcarska a severní polovinu Itálie. Své jméno Lotrinsko nese po:
a) císaři Lotharu I.
b) králi Lotharu Lotrinském
c) germánském kmeni Lotrinků
Doplnění k odpovědi: Po rozdělení dosud jednotné franské říše roku 843 verdunskou smlouvou připadlo území pozdějšího Lotrinska k údělu nejstaršího syna císaře Ludvíka I. Pobožného Lothara I., který získal také císařský titul. Své pojmenování Lotharingia „země lidí Lotharových“ – Lotrinsko získala o něco později podle Lotharova syna Lothara II., který zde vládl po otcově smrti v letech 855-869 s titulem „král Lotrinský“. Latinsky se země v té době nazývala též Lothari regnum, čili Lotharovo království.

4) Brzy po vymření německé větve Karlovců se stal německým králem dosavadní saský vévoda Jindřich I. Ptáčník , který byl za krále zvolen na sněmu roku 919. V kronikách se uvádí, že mu poslové oznámili radostnou zvěst o volbě právě když lovil se sokoly, proto se mu říká Ptáčník. Jindřich I. byl schopný organizátor a válečník, který porazil roku 933 kruté nájezdníky, metlu poloviny Evropy, a přinutil ostatní vévody k poslušnosti. Německo se tehdy skládalo z vévodství Saského, Bavorského, Franského, Švábského a Lotrinského. S Jindřichem jednal i český kníže Sv. Václav a dostal od Jindřicha svatou relikvii – ostatek Sv. Víta. Václav ji doma v Praze uložil do nového kostela na pražském hradě (hradisku), který byl pak zasvěcen Sv. Vítu, patronu Saska. Zmínění krutí nájezdníci a obávaní lupiči, kteří každé léto přepadávali a vraždili převážně bezbranné obyvatelstvo byli:
a) Dánové
b) Normané
c) Maďaři

5) Jindřich Ptáčník na císařskou korunu ještě nedosáhl, ale jeho syn už ano. Císařská vláda se stala pouhou iluzí a císařskou korunou se nechávali korunovat panovníci Burgundska nebo malých hrabství v Itálii (Spoleto, Friaul), kteří neměli téměř žádnou moc. K obnovení císařství po asi 40leté pomlce, kdy žádný císař ani nebyl, došlo roku 962, kdy papež korunoval v Římě nového císaře. Stal se jím:
a) Otto I.
b) Jindřich II.
c) Konrád I.

6) Po vymření dynastie saské, tedy potomků Jindřicha Ptáčníka, nastoupila na říšský trůn dynastie franská. Jejím nejsilnějším panovníkem byl císař Jindřich III., který porazil našeho Břetislava I., podnikl tažení do Uher, které připojil k Říši, byť jen na několik let, bojoval proti pobaltským Slovanům a při korunovaci v Římě roku 1054 uspořádal i poměry v jižní Itálii. Jeho syn, císař Jindřich IV., takové štěstí neměl. Za jeho vlády se rozhořel boj o investituru, tedy spor o to, kdo má právo uvádět do úřadu církevní hodnostáře, zda papež nebo císař? Za dnes nepochopitelným sporem se skrývala závažná otázka: kdo je víc? Císař nebo papež? Císař roku 1076 prohlásil papeže za sesazeného a papež císaře exkomunikoval (vyloučil z církve) a zbavil jeho poddané přísahy poslušnosti. To byl ve středověku nejstrašnější trest. Říšská knížata císaři vypověděla poslušnost, císař se musel podrobit a pokorně papeže odprosit. Ten si dal záležet, tři dny nechal císaře stát ve sněhu a v poustevnickém rouchu před hradem, na který se uchýlil. Jak se hrad jmenoval?
a) Pianola
b) Piacenza
c) Canossa

7) Po slabé vládě Jindřicha IV. a jeho syna Jindřicha V. a mezitím několika protikrálů nastoupila na trůn dynastie švábská, Hohenštaufové nebo jen Štaufové. Kdo byl jejím prvním představitelem?
a) Jindřich VI.
b) Konrád III.
c) Lothar III.

8) Jedním z největším středověkých římských císařů byl Friedrich I. Barbarossa, který toto označení dostal od Italů podle rusých vousů (Barba rossa = Rudovous). Friedrich I. byl roku 1152 korunován v Cáchách (Aachen) na římského krále, stejně jako jeho předchůdci, a aby získal i císařské důstojenství, musel se vydat na strastiplnou korunovační cestu do Říma. Taková cesta se někdy protáhla na několik let, protože italské městské státy byly spolu věčně ve sporech a po silném panovníkovi, který jel právě okolo s velkým vojskem, chtěl každý, aby mu pomohl v jeho ˝spravedlivé˝ při se sousedem. Při 2. italském tažení Friedrich I. dobyl za vydatné české pomoci (za ni dostal český kníže Vladislav II. od Barbarossy královskou hodnost) po dvouletém obléhání jedno italské město. Veškeré obyvatelstvo se muselo odstěhovat na venkov a pouze ruiny měly poutníkům oznamovat, že tu kdysi stávalo pyšné město. Jak se dobyté město jmenovalo?
a) Turín
b) Miláno
c) Janov

9) Císař Friedrich I. Barbarossa se dožil vysokého věku téměř 70 let a jelikož to byl energický válečník, byl až k posledku ve výborné kondici. Jednoho parného dne se chtěl osvěžit v řece, ale skryté proudy ho strhly a on se utopil. Psalo se 10. června 1190. Kde se utopil?
a) v Německu
b) v Itálii
c) v Turecku

10) Po Friedrichovi I. nastoupil na trůn jeho nejstarší syn Jindřich VI., za něhož Svatá říše římská dosáhla největšího rozsahu a moci. Ač zemřel již roku 1197 ve svých 32 letech, stihnul toho mnoho. Již jako 4 letý byl korunován v Cáchách římským králem. Roku 1186 se oženil s Konstancií, dědičkou normanského Sicilského království z rodu Hauteville původem z Normandie (italsky Altavilla). Rok po smrti otce byl bez problému korunován v Římě na císaře a současně táhl na jih, aby se zmocnil Sicílie a jižní Itálie, na kterou měl nárok. Místní normanští baroni se mu však postavili na odpor a jeho vojsko, které bylo zdecimováno úplavicí a malárií, ustoupilo. Roku 1194 se však Jindřich vrátil s velkým vojskem, které najal za obrovské výkupné za anglického krále Richarda I. ˝Lví srdce˝, sicilské Normany porazil a jejich velitele nechal krutě popravit. Následně se nechal v Palermu, hlavním městě Sicilského království, slavně korunovat králem sicilským. Bylo to poprvé, co císařská moc obsáhla střední Evropu, celou Itálii a dokonce i Tunis a Tripolis. K tomu ještě svého mladšího bratra, pozdějšího římského krále Filipa Švábského, nechal zasnoubit s byzantskou princeznou Irenou, aby tak manifestoval záměr vládnout v případě vhodné konstelace i v Byzantské říši. Snahy římských císařů tak dostoupily vrcholu. O to strmější byl pád. V srpnu 1197, uprostřed příprav na křížovou výpravu do Svaté země, onemocněl císař Jindřich VI., zvaný ˝Kladivo světa˝, malárií a 28.9.1197 v Mesině na Sicílii zemřel. Kde je tento velký císař pochován?
a) v Římě
b) v Palermu
c) v Cáchách

*****

Losování výherců:
Všechny přijaté e-maily se správnými odpověďmi budou zařazeny do losování, které proběhne po ukončení soutěže. Výherce bude ihned kontaktován na základě uvedeného telefonního čísla nebo e-mailu a požádán o sdělení korespondenční adresy, kam mu bude výhra dodána.

Další podmínky:
* V případě zjištění duplicitních odpovědí nebo nepravdivých údajů (v rozporu se skutečností) si provozovatel vyhrazuje právo na nepřiznání výhry takovémuto uživateli a na úplné zrušení všech duplicitních odpovědí.
* Veškerá data získaná od uživatele jsou považována za jeho osobní a vztahuje se na ně ochrana podle zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. Pořadatel se zavazuje, že osobní údaje uživatelů nebudou předávány žádné třetí osobě. Výjimku tvoří pouze data výherců, která mohou být uveřejněna na stránkách Třetí věk ve formátu ˝Jméno – Město˝).
* Výhry jsou zasílány pouze v rámci území ČR a to na adresy výherců sdělených při telefonickém kontaktu. V případě, že se výhra vrátí odesílateli z důvodu nevyzvednutí výhercem, bude po dobu 1 týdne připravena k osobnímu vyzvednutí v sídle pořadatele. Pokud výhra nebude ani v této lhůtě vyzvednuta, propadá pořadateli.
* Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu pravidel soutěže kdykoliv v jejím průběhu.
* Výhry jsou právně nevymahatelné.
* Pořadatel neposkytuje záruku nepřetržité funkčnosti, bezchybného provozu a zabezpečení portálu.
* Pořadatel neodpovídá za jakoukoliv škodu, která byla nebo mohla být uživateli způsobena v souvislosti s jeho používáním nebo využíváním portálu Třetí Věk.
* Tato pravidla jsou vytvořena v souladu s platnými zákony a dalšími právními předpisy České republiky a jsou závazná pro obě strany. Uživatel portálu svým dobrovolným vstoupením do soutěže potvrzuje, že byl s nimi prokazatelným způsobem seznámen a zavazuje se podle nich řídit.

Autorem testu je Mgr. Vladimír Ševčík.

Vaše komentáře

Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

22.03.2008 18:36  Chrastilová

Dobrý den. mně to nemusíte vysvětlovat, mně vadí název soutěže "panovníci římsko-německé říše", protože - jak sám uvádíte - se v tomto období tento termín neužíval. Termín "Svatá říše římská" by stačil minimálně do toho počátku 16. století. Toť vše.

21.03.2008 14:02  webmaster (info@tretivek.cz)

Vážená paní Chrastilová, naším záměrem bylo pro laiky a důchodce odlišit starověkou římskou říši (s Caligulou, Neronem, Claudiem atd.) od středověké římské říše, pro kterou se až kolem roku 1500 vžil název "Římská říše národa německého". Panovníci této "římskoněmecké říše" měli titul Římský císař a to až do roku 1806, kdy Říši rozpustil její císař František II. a stal se (už r. 1804) císařem rakouským. Takže i Karel IV. měl titul "Římský císař". Titul Římskoněmecký císař" neexistoval. Proto je v textu použit název římský císař. Vl. Ševčík
http://

19.03.2008 21:24  Chrastilová

Nebudu soutěžit, protože jsem historička a nebylo by to fér. Ale mám zásadní připomínku - pro dané období se v žádném případě nemůže hovořit o říši římsko-německé. A to ani za Karla IV. - stačí se podívat na jeho titulaturu v listinách. Čili - zádání je špatně!

Zanechte komentář: