Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Domácí kosmetika 2

Publikováno: 22.09.09
Počet zobrazení: 1377


      Autorka článku: Maura
Jaké prostředky budeme nejčastěji vyrábět?
Známe to z lidového léčitelství, ale zde se budeme muset řídit předpisy. Například, místo obyčejné vody budeme používat vodu destilovanou. Kůry, semena, bylinky a koření si dejte do čistých lahviček a označte je. Nekupujte velké množství a kupujte je vždy celá. Dlouho neskladujte! A nyní si povíme, jak budeme připravovat odvary, nálev a maceráty.


Příprava nálevu
Jeden a půl hrsti bylin čerstvých a nebo 25 g sušených dejte do ohnivzdorné nádoby. Uveďte 570 ml destilované vody do varu. Ihned ji přelijte byliny, přikryjte poklicí. Vyluhujte alespoň 15 minut i dále.

Příprava odvaru
25 g kořenů, kůry nebo stonků či semen vložte do kastrolu, přidejte 570 ml destilované vody, uveďte do varu a vařte 15 – 30 minut. V kastrolu by mělo zůstat 250 ml vody, pokud ne, pak během varu přilévejte. Pak sceďte a uchovejte v lahvi několik dní.

Macerace s čerstvými bylinami
Rostliny, které ztrácejí svou terapeutickou hodnotu zahříváním, by měly být máčeny v oleji, octě či alkoholu. Skleněnou nádobu naplňte drcenými čerstvými bylinami. Přelijte rostlinným olejem, octem nebo alkoholem. Označte nálepkou a nechte stát dva týdny. Každý den nádobkou zatřepte. Vymačkejte a znovu doplňte čerstvými bylinami, Opakujte, pokud tekutina nevoní silně po bylinkách. Sceďte a uložte do lahvičky, označte nálepkou. Dlouho vydrží.

Bez černý
Květ obsahuje glykosidy (např. rutin a sambunigrin), cholin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, sliz, saponiny, trochu silice a jiné látky. V plodech jsou přítomny antokyanová barviva, organické kyseliny (např. kyselina jablečná, citronová, kozlíková, octová, vinná, propionová), cukr, třísloviny, silice, hořčiny, pentosan, tyrosin, vosk, guma, pryskyřice, vitaminy (hlavně A a B), silice aj. Kůra a listy jsou jedovaté! Listy obsahují toxický glykosid sambucinigrin a alkaloid sambucin, v kůře jsou přítomny třísloviny, alkaloid a pryskyřice, jejíž působení je značně drastické. Otravy se projevují silným zvracením, průjmem, nechutenstvím a celkovou slabostí. Stejné příznaky se ale mohou objevit i při extrémním předávkování bezovými plody.

Fenykl
Hlavní složkou plodů je bezbarvá nebo nažloutlá silice (3-6 %), v níž je 60 % anetholu. Další složky jsou fenchon, fenikulin, mastné oleje, bílkoviny, cukr a sliz.Droga se používá především při nadýmání, poruchách trávení a chorobách dýchacích cest. Uvolňuje křeče hladkého svalstva a uvolňuje hleny, podporuje činnost střev. V lidovém léčitelství se používá jako prostředek podporující tvorbu mléka a všeobecně jako přísada upravující vůni a chuť léčivých přípravků.

Heřmánek
Obsahuje modré silice (asi 1,5%, u pěstovaných forem až 3%) s hlavní složkou chamazulenem a dále bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin, který má protikřečové účinky, a další účinné látky. Obvykle se heřmánek bere formou nálevu, který se připravuje ze dvou čajových lžiček drogy na 200 ml vroucí vody. Při inhalaci se 1 polévková lžíce drogy vaří asi v 200 ml vody a pod přikrývkou se vdechuje 10 minut.

Komonice lékařská
Obsahuje kumarin (asi 0,9%), melilotin (asi 0,2%), melilotosid, purinové deriváty, alantoin, kyselinu alantoinovou, melilotovou a močovou, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, cholin, slizy a fytoncidy.

Jmelí bílé
Složení i množství účinných látek je do značné míry závislé na druhu hostitele a na době sběru. Obecně však jmelí obsahuje lektin, pryskyřice (např. viskotoxin, který je však ve větším množství toxický), alkaloidy, flavonoidy, cholin, acetylcholin, histamin, organické kyseliny, triterpeny, aminokyseliny, fenylové sloučeniny aj.

Bazalka vonná
Bazalka obsahuje hlavně silice (až 1,5%) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem) a linalolem a přibližně 5% tříslovin, flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, bazalkový kafr, tanin, cinoel a jiné látky.

Levandule

Obsahové látky květu a natě se neliší kvalitativně, ale kvantitativně. Květy levandule lékařské obsahují více silice, až do 5 %. Součástí silice je linalylacetát (42 % v silici), linalol (28 %), borneol, izoborneol, geraniol, cineol, kafr a další terpeny. Dále silice obsahuje třísloviny, hořčiny a antokyany.

Lípa – květy

Lipový květ obsahuje éterický olej (0,04-0,1 %), kterého hlavní složkou je farnesol, slizovité látky (v listenu), třísloviny, flavonoidy, tilirozid (s potopudným účinkem), saponiny, sacharidy, vitamin C aj.

Máta peprná

Listy obsahují silici (1 až 2,5%) s hlavními složkami mentholem (asi 50% z obsahu všech silic), menthonem (asi 10%), menthofuranem, sabinem, piperitonem a dalšími a dále asi 5 až 6 % tříslovin, hořčiny a flavonoidy. Je kontraindikována je u osob alergických na methol a u nemluvňat!

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

05.10.2009 14:18  webmaster (administrator@tretivek.cz)

Dobrý den, zasílání novinek zatím bohužel není na našich stránkách k dispozici. Omlouváme se.
http://

30.09.2009 10:53  Maura ()

Milá Vendo, doporučuji ti, abys sledovala mé webové stránky, www. bylinky.webnode.cz. Pilně na tomto webu pracuji a doufám, že tě uspokojím. Jsou tam i překlady ze zahraniční literatury. Měj se hezky a doufám, že ti to pomůže.
http://www.bylinky.webnode.cz

29.09.2009 10:43  venda

mohla bych dostávat informace o bylinkách na můj email?děkuji Venda a zda by bylo možné podrobněji, hlavně podrobné užívání na různé nemoci a problémy.

Zanechte komentář: